Трагедија во српскиот ракомет: Поранешен репрезентативец се самоуби

Српскиот ракометар Новак Бошковиќ извршил самоубиство во семејниот дом во Црвенка. 29-годишниот Бошковиќ си пукал со пиштол во глава. За време на самоубиството, во станот била и неговата сопруга, а...

Вардар потешко од очекуваното славеше против Војводина

Ракометарите на Вардар ја совладаа Војводина со 26-23 во дуел од 14.коло во регионалната СЕХА лига. „Црвено-црните“ на овој меч настапија без неколкумина стандардни ракометари, а до бодовите дојдоа со...

Брестовац: Не знаеме како ќе игра Загреб под водство на Тамше

Металург во сабота во „Борис Трајковски“ го пречекува фаворитот Загреб во рамки на СЕХА-лигата. Гостите доаѓаат со нов тренер на клупата, Бранко Тамше, кој го замени Лино Червар. Загреб е...

ГЕНСХАЈМЕР ПОТПИША ЗА РНЛ,СИГУРДСОН НОВ ИГРАЧ НА ПСЖ

Од наредната сезона,германскиот репрезентивец Уве Генсхајмер ќе се врати во Мајнхајм во клубот каде пред 16 години ја почна кариерата.Крилниот играч  денеска потпиша тригодишен договор со Рајн Некар Левен каде...

Половина од жителите на Данска го следеле финалето на СП

Данците се уште го слават првиот триумф на Светските ракометни шампионати, а медиумите во земјата го објавија историскиот податок дека во еден момент директниот пренос од финалето против Норвешка го...

Хансен МВП на Мундијалот

Првата ѕвезда во данската репрезентација Микел Хансен го освои признанието за најкорисен играч на Светското првенство. Данскиот репрезентативец со 72 погодоци беше и најдобар стрелец на шампионатот. Второто место му...

Данците убедливи до првото злато на Светските првенства

По триумфот со 31:22, ракометната репрезентација на Данска за прв пат во историјата се искачи на највисокото место на подумот на Светските шампионати. Данците пред своите навивачи беа супериорни во...

Решавачки мечеви за пласман во полуфиналето на СП

На Светското првенство во ракомет денеска се играат натпреварите од последното коло во вториот круг од натпреварувањето. Во пресрет на завршната рунда Германија и Франција се сигурни учесници во битката...

МАКЕДОНИЈА ГО ПОБЕДИ ЧИЛЕ ЗА 15.МЕСТО НА СП

Македонската ракометна репрезентација оствари победа против Чиле со 32-30 во последниот меч од Светското првенство во Германија и Данска и го заврши шестото учество на Мундијалите на 15. место.Пласманот на...

Пораз од Русија: Македонија си закажа дуел со Чиле за 15.место на СП

Ракометната репрезентација го доживеа четвртиот пораз во низа на светското првенство откако денеска загуби од русија со 30-28. Овој негативен резултат значи дека македонија утре ќе игра натпревар за 15-тото...