ГЕРМАНИЈА ЈА ПОБЕДИ КОРЕЈА,ДАНСКА ГО ДЕКЛАСИРАШЕ ЧИЛЕ НА СТАРТОТ ОД 26-ТО СВЕТСКО ПРВЕНСТВО

Убедливи победи на домаќините на СП-во.Репрезентацијата на Германија со високи  30-19  над  обединетиот тим на Северна и Јужна Кореја  го заврши првиот меч на шампионатот  што се играше во Берлин.Фаворитот...

ТРЕТ МАКЕДОНСКИ РАКОМЕТАР ВО БУНДЕСЛИГАТА, КУЗМАНОВСКИ ЌЕ СЕ ПРЕСЕЛИ ВО МАГДЕБУРГ

РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦОТ НА МАКЕДОНИЈА,ФИЛИП КУЗМАНОВСКИ ОД НАРЕДНАТА СЕЗОНА ЌЕ ГО НОСИ ДРЕСОТ НА МАГДЕБУРГ.22 ГОДИШНИОТ БЕК ПОТПИША ТРИГОДИШЕН ДОГОВОР СО БУНДЕСЛИГАШОТ КОЈ ДЕНЕСКА ГО ПРЕТСТАВИ НА ОФИЦИЈАЛНА ВЕБ СТРАНА . ЗАДОВОЛНИ...

Македонските ракометари пристигнаа во Минхен: СП за нас започнува во петок против Јапонија

Македонската ракометна репрезентација денеска пристигна во Mинхен, каде ја очекува настап на Светското првенство што се одржува во Германија и Данска. Турнирот започнува утре, но првиот испит за Македонија е...

ЧЕРВАР ГИ ОДРЕДИ ПАТНИЦИТЕ НА СП,ЈАГАЊАЦ ГО МЕНУВА ПОВРЕДЕНИОТ ШУШЊА

Лино Червар селекторот на Хрватска која е противник на Македонија на СП ,денеска откри дека  во Минхен   ќе носи 18 ракометари ,поточно и две замени покрај 16 играчи  кои ќе...

Втора победа на ракометарите над Србија

Македонската ракометна репрезентација и во вториот контролен дуел ја совлада селекцијата на Србија овој пат со 28:27. Стрелец на победничкиот погодок за Македонија беше Филип Лазаров, кој на десетина секунди...

Денови за одмор пред старт на завршните подготовки

Нашите ракометари го завршија првиот дел од подготовките за настап на Светското првенство. Репрезентативците за празниците имаат три слободни дена, а веќе од среда почнува завршната фаза пред заминувањето за...

ЛАЗАРОВ МЕЃУ ДЕСЕТТЕ НАЈДОБРИ ВО 2018

Европската ракометна федерација  го номинираше Кире Лазаров во најтесниот избор за ракометар на годината.Искусниот десен бек на возраст од 38 години имаше одлична сезона.Перфектна прва фаза на ЕП во Хрватска...

БЕЗ ФИЛИП МИРКУЛОВСКИ НА СП ГЕРМАНИЈА И ДАНСКА

Без Филип Миркуловски и Немања Прибак во составот за  јануарскиот Светски шампионат ,селекторот Гонзалес ќе ги почне подготовките.Миркуловски,искусниот 35 годишен среден бек кој минува  тежок период во кариерата,истакна дека влече...

СЕХА: Вардар останува лидер и со комбиниран состав ја преслуша Стеауа

Вардар ќе презими на првата позиција на табелата во СЕХА-лигата, откако денеска славеше со 34-30 на гостувањето кај Стеауа во рамки на последното 13.коло од првата полусезона. „Црвено-црните“ и со...

Прво европско злато за Франција

Домаќинот на Европското првенство во ракомет во женска конкуренција, Франција во финалето ја совлада Русија со 24:21 и за прв пат во историјата се закити со златен медал на континенталните...