Ботас на пол-позиција за ГН на Австрија

Возачот на „Мерцедес“, Валтери Ботас ќе стартува од пол-позицијата на деветата трка сезонава во Формула 1 шамшионатот што ќе се вози за Големата награда на Австрија. Финецот на денешните квалификации...

ЛШ: ВАРДАР И МЕТАЛУРГ ГИ ДОБИЈА ПРОТИВНИЦИТЕ ВО НОВАТА СЕЗОНА

Вардар и Металург денеска во Виена ги добија ривалите во  групата од првата фаза во  ЛШ на ЕХФ.Македонскиот првак доби исклучително силна конкуренција .На пат  кон висок пласман во А...

Колумбија и Јапонија во осминафинале, Јапонија извиси поради жолти картони (ВИДЕО)

Репрезентациите на Колумбија и Јапонија од групата Х се пласираа во осминафиналето на Светското првенств во исклучително драматична завршница на третото коло. Колумбија го совлада Сенегал со 1-0, а Јапонија...

СП РУСИЈА: ШВЕДСКА И МЕКСИКО ВО 1/8 ФИНАЛЕ,ЕЛИМИНАЦИЈА НА ГЕРМАНИЈА

Јужна Кореја приреди сензација со победа и елиминација на  Германија во последното 3.коло од натпреварите на Ф групата.Корејците славеа над шамионот од 2014 со 2-0 а по триумфот на Шведска...

МИ: РАКОМЕТАРКИТЕ ЗАГУБИЈА ОД ЦРНА ГОРА НО ОБЕЗБЕДИЈА ПОЛУФИНАЛЕ

Македонските ракометарки  претрпеа пораз од селекцијата на Црна Гора со 23:28 но  со триумфот на Турција над Египет  обезбедија местото во полуфиналето на Медитеранските игри во Тарагона .Утрешниот дуел против...

СП 2018: УРУГВАЈ ГО ДОБИ ДЕРБИТО СО РУСИЈА

Фудбалерите на Уругвај ја совладаа Русија со  3-0  и го освоија 1.место во А групата на СП во фудбал каде денеска почнаа натпреварите од последното 3.коло на групната фаза.Двете селекции...

СП 2019 :МАКЕДОНИЈА ВО ГРУПА СО ШПАНИЈА И ХРВАТСКА

Македонските ракометари добија силни противници во групната фаза од 26. СП во ракомет кое ќе се одржи 2019  во Данска и Германија.Ждрепката во Копенхаген го насочи Македонскиот т им кон...

СП РУСИЈА: БЕЛГИЈА ОСМИНАФИНАЛИСТ,МЕКСИКО БЛИСКУ ДО СЛЕДНАТА ФАЗА

Белгија е петта селекција која избори осминафинале по некомплетното 2.коло од СП во Русија.После стартните  3-0 против Панама,попладнево во Москва,Белгија со 5-2 го надигра  Тунис.Фаворитот го искористи пеналот на Азар...

СП РУСИЈА: ФРАНЦИЈА ВО 1/8 ФИНАЛЕ,РЕМИ НА ДАНСКА И АВСТРАЛИЈА

Франција им  се приклучи на Русија и Уругвај во осминафиналето на СП во фудбал.   Триколорите со минимални 1-0 ,по втор пат на турнирот во Русија освоија три бода и...

Суарез го одведе Уругвај во осминафиналето на СП (ВИДЕО)

Репрезентацијата на Уругвај и се приклучи на Русија во осминафиналето на Светкото првенство, откако славеше со минимални 1-0 против Саудиска Арабија. Овие две репрезентации сега во меѓусебен дуел во понеделник...