Вардар, Шкупи и Работнички добија тешки противници во 1.коло од Лигата на Европа

Шкендија вчера имаше голема среќа во ждрепката за квалификациите во Лигата на шампионите, но тоа не може да се каже за нашите претставници во второто по ранг клупско натпреварување. Најтешкиот...

Македонија заедно со Црна Гора и Словенија домаќин на ЕП 2022

На конгресот на Европската куќа на ракометот (ЕХФ) во Глазгов денеска беше потврено дека Македонија ќе биде еден од домаќините на Европското првенство за ракометарки во 2022 година заедно со...

Мароко не заслужи пораз, но Португалија го имаше Роналдо (ВИДЕО)

Кристијано Роналдо повторно беше човек на одлука за Португалија. Со неговиот единствен гол, постигнат уште во четртата минута од натпреварот, европскиот шампион го совлада Мароко со 1-0 и го елиминираше...

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП:РАКОМЕТАРКИТЕ ВО ГРУПА СО ИСЛАНД И ТУРЦИЈА

Женската ракометна селекција на Македонија  немаше добра ждрепка во Глазгов.Во првиот дел од квалификациите за СП во Јапонија,националниот тим повторно е во конкуренција на Исланд но и на Турција  и...

ЈАПОНИЈА ГО ИСКОРИСТИ ЦРВЕНОТ КАРТОН НА САНЧЕЗ ЗА ПОБЕДА ОД 2-1 НАД КОЛУМБИЈА

Фудбалерите на Јапонија со победа од 2-1 над Колумбија го отворија СП за селекциите што се натпреваруваат во групата Х.   Тимот на Јапонија  го искористи вториот најбрз црвен картон...

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЛШ: ШКЕНДИЈА НА СТАРТОТ СО ТНС ОД ВЕЛС

Шампионот на Македонија за противник во стартното коло квалификации доби противник по мерка.За пласман во вториот круг од квалификациите за елитната Лига,Шкендија ќе игра двомеч со  Њу Сеинтс од Велс...

Белгијците сигурно до победата: Панама немаше шанси за сензација (ВИДЕО)

Белгија ја потврди својата фаворитска улога против Панама и славеше со убедливи 3-0 во рамки на 1.коло од Групата Г на Светското првенство. По првото полувреме беше 0-0 во кое...

Шведска доби пенал со ВАР и победа против Јужна Кореја (ВИДЕО)

Шведска успеа да слави победа од минимални 1-0 против Јужна Кореја во рамки на 1.коло од Групата Ф, во која уште играат и Мексико и Германија. „Викизните“ мораа добро да...

Прва сензација на мундијалот, Мексико го изненади шампионот Германија

Мексико направи сензација со триумфот над актуелниот првак Германија на четвртиот ден од Светското фудбалско првенство во Русија. На „Лужники“ во Москва славеше со 1:0 во првото коло од групата...

Лоренцо тргна од пол и заврши со втор триумф по ред во сезоната

Шпанецот Хорхе Лоренцо триумфираше на седмата трка во најсилната Мото ГП класа од светскиот шампионат во мотоциклизам што се возеше во Барселона за Големата награда на Каталонија. На патеката „Каталуња“...