Документарни

Абрамович, олигарх во сенката на Путин – документарен филм – недела, 12 мај 2024 – 19:15

Приказната за рускиот милијардер Роман Абрамович е тесно испреплетена со пресвртите на руската политика. Од перестројката на Михаил Горбачов до економските тешкотии во годините на Елцин, Абрамович го направи својот пат да стане инсајдер во мафијашката држава на Владимир Путин.

Овој филм го следи неговиот живот од детството како сирак во советската ера, до неговата улога како нафтен магнат, со неговите јахти, неговите вили, вклучително и во Јужна Франција. Да не зборуваме за неговото време како сопственик на фудбалскиот клуб Челзи, кој беше принуден да го продаде поради санкции. Неговиот живот е како приказна за совршено одење на јаже, избалансиран меѓу Путин и Западот, обвиткан во тајност и нејаснотија.

Откриваме како го изградил своето богатство, од кое моментално голем дел е под санкции. И, исто така, како го изневери својот стар пријател и ментор, Борис Березовски, кој беше пронајден обесен во неговата бања, само шест месеци откако во Лондон се бореше и го загуби драматичниот судски случај против Абрамович.

Тешко е да се погоди каква зделка направил Абрамович со Владимир Путин, што му овозможува да се движи низ немирните води на руската политика. Роман Абрамович никогаш не дал интервју. Режисерот Стефан Бентура, кој живееше во Москва како новинар, го истражуваше Абрамович неколку месеци, следејќи ги неговите врски во Русија, Литванија, Обединетото Кралство и Португалија. Тој најде директни сведоци на големите моменти од животот на Абрамович, како и ексклузивна архива со ретки снимки. Абрамович е моќен колку што е и недопирлив, човек кој постојано ги покрива своите траги. Овој филм ја открива приказната на неговиот живот.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ВО МЕТА МОЗОКОТ НА МАРК ЦУКЕНБЕРГ – вторник, 21 мај 2024 – 19:15

Дејан Дејан

ТИБЕТ, ПАТОТ НА МУДРОСТА – сабота, 04 мај 2024 – 19:15 (1ДЕЛ) / недела, 05 мај 2024-19:15 (2ДЕЛ)

Дејан Дејан

СКОК – петок, 03 мај 2024 – 16:15

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе