Вести Македонија Најважни

Потпишаа кодекс за фер однесување, но не си веруваат едни на други

Први, точно навреме, дојдоа кандидатките. Се поздравија љубезно, а веднаш потоа стигнаа и повеќето кандидати. Си разговараа меѓусебно додека го чекаа Османи, кој доцнеше 20 минути, но кога почна церемонијата, излезе на површина дека не си веруваат едни на други.

Стевчо Јакимовски одби да го потпише кодексот за фер избори поради откажувањето на мастер дебатата кај актуелниот претседател. Побара од ДИК да гарантираат дека ќе организираат дебати, тврдејќи дека одредени кандидати се максимално фаворизирани, а средставата за кампања не се рамноправно поделени.

Дел од останатите кандидати го потпишаа кодексот, но се изјаснија дека не веруваат во него.

Димитриевски побара ревизија на потписите за кандидатура и ја обвини Сиљановска за фаворизирање и носење на лица со автобуси за потпис. Таа, пак, му врати дека тој со ова уште сега го прекршил кодексот.Останатите ветија фер и позитивна кампања.

Кодексот ги обрзува дека ќе водат фер кампања, ќе ги почитуваат правилата, законите и прописите и нема да користат дискриминаторски говор и говор на омраза.

Иако е откажана мастер дебатата, телевизија Телма на 19-ти април ќе организира сопствена дебата, на која се поканети сите кандидати за претседател на државата.

Далиборка Демјанска Цветановска

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани соджини

Украинската армија тврди дека ја држи контролата над Часов Јар и покрај руските напади

Дејан Дејан

Снегот на повисоките места засега не го попречува сообраќајот

Дејан Дејан

(ФОТО) Успешно отстранета неексплодирана бомба во Ниш останата уште од времето на бомбардирањето на НАТО

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе