Борба против Лажни вести Вести Македонија Топ вести

ИСПРАВКА: Сликата на Палевски со роднините на убиениот Жежовски на ФБ е објавена уште во март

На социјалните мрежи и интернет портали се шири селфи фотографија од Љупчо Палевски Палчо, главниот осомничен за убиството на 14 годишната Вања и 74 годишниот Панче, на која според објавените постови, покрај Палчо се и зетот и внукот на убиениот Панче Жежовски.

Згрозените граѓани коментираат дека фотографијата наводно е направена  откако Палчо прво ладнокрвно го убил Жежовски.

ДОПОЛНЕТО: По проверка од страна на тимот на Телма, утврдивме дека фотографијата не е оригинална туку е едитирана. Станува збор за фотографија која е исечена (кропирана) од стара фотографија на Палевски од Велес.

Фотографијата е снимена на 30-ти март 2023-та кога собирал потписи за партиска иницијатива. На фотографијата има повеќе луѓе, а двајца минуваат на пешачки премин. Не може да се утврди дали двете лица на пешачкиот премин се роднини на убиениот Панчо (исчезнат и убиен 8 месеци подоцна, на 22-ри ноември 2023.)

По проверката може да се заклучи дека содржината и инфото на фотографијата не се точни туку се лажни вести. 

На фотографијата која Палевски ја направил во Велес на пешачки премин, зад него се гледаат две лица кои ја преминуваат улицата, и кои според коментарите на социјалните мрежи, се токму зетот и внукот на Жежовски.

Во продолжение фотографија од ФБ профил на осомничениот Палевски.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Нови жртви во Грција, туристите бараат разладување во морето но, на сонце се издржува само половина минута

Дејан Дејан

Над 120 затруени со храна во Москва

Дејан Дејан

Градоначалник на Хрватски град претепал војник

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе