Вести Македонија Топ вести

Притвор од 30 дена за Исмет Гури – прифатено барањето на ОЈО за екс заменик директорот на УЈП

Судија на претходна постапка го прифати барањето на Основното јавно обвинителство (ОЈО) за Исмет Гури и му одреди 30 дена притвор. Притвор, покрај за поранешниот заменик директор на УЈП, е одреден и за уште две лица кои утрово, исто така, беа успасени во акцијата на  МВР и Обвинителството, со која 15 лица се сомничат за даночно затајување и злосторничко здружување.

Мерка притвор е определена за уште лице кое е недостапно и за него ќе важи од денот на пронаоѓање. Притворот е определен бидејќи Кривичен смета дека се оправдани основите по кои обвинителството бараше притвор, а тоа се опасност од бегство, како и опасност од сокривање, фалсификување или уништување на траги и опасност од влијание врз сведоци со што би можела да се попречи истрагата.

Меѓу 15-те уапсени и Исмет Гури, направиле злоупотреби во УЈП, „огнените„ обвинуваат за заплашување

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Мицотакис: Пријателите во Северна Македонија треба да сфатат дека заврши предизборниот период, време е да станат сериозни

Дејан Дејан

Не пијте вода од водоводот, заматена е – ЦУК со предупредување до кумановци по синоќешните врнежи

Дејан Дејан

Шпанија, Норвешка и Ирска ја признаа Палестина, Израел ги отповика амбасадорите

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе