Милошоски и ја предаде на Русковска аудио снимката што ја пушти на собраниска комисија

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција ја предал аудио снимката, која како што вели, ја добил од укажувач, а на која се претпоставува...

Димитров во Шпанија на разговори за Потоколот за НАТО и за преговорите со ЕУ

Шефот на дипломатијата Никола Димитров денеска ќе престојува во работна посета на Кралството Шпанија, на покана на министерката за надворешни работи, ЕУ и соработка, Аранча Гонзалес Лаја. Како што соопшти...

Судењето за „Ласкарци” продолжува во Кривичниот суд

Една недела по годишнината од трагедијата во близина на селото Ласкарци, во Кривичниот суд е закажано ново рочиште против шестемина обвинети за големата сообраќајна несреќа предизвикана од автобусот на компанијата...

Ново рочиште за „Монструм”

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да продолжи судењето за случајот „Монструм”. На последното рочиште за петкратното убиство кај Смилковско Езеро, во април 2012 година, сведочеше поранешниот премиер Зоран...

Кавга на советниците во Центар спречи одлука за Иницијативата за Треска

Кавга на советниците во Општина Центар повторно го одложи гласањето за Иницијативата на триста граѓани, околу организацијата на архитектонско-урбанистички конкурс за земјиштето кај поранешната фабрика „Треска“. Присутните во салата реагираа...

Чулев: Воопшто не размислувам за оставка

Воопшто не размислувам за поднесување на оставка. Вака на својот фејсбук профил министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, му порача на премиерот Оливер Спасовски, откако, како што пишува министерот Чулев,...

Едно лице почина од компликации од грип на Инфективна клиника

На Универзитетската клиника за инфективни болести и фебрилни состојби почина 85-годишен пациент со масивна бронхопневмонија како компликација од грип од типот AH1. Пациентот имаше и деменција и претходно прележана туберкулоза,...

Ѓонул Бајрактар ќе ја замени Мизрахи

Одлуките во Mинистерството за труд и социјална политика ќе ги носи заменик-министер Ѓонул Бајрактар кој оваа функција ја извршуваше до формирањето на техничката влада, одлучи на денешната редовна седница владата....

Чулев назначил нов командант на ЕБР, владата ја поништи одлуката

По еден ден раководење со Единицата за брзо распоредување-ЕБР владата го разреши командантот на единицата Зоран Јанаќиев кому вчера министерот Чулев му го потпишал решението за таа позиција. Покрај за...

ТНТ: Oдбраната бара бомбите да се тргнат од доказите до 30-ти јуни, кога стапува на сила Законот за јавно обвинителство

Во новодонесениот закон за јавно обвинителство, обраната во ТНТ, најде повод за да бара, бомбите, барем за сега, да се тргнат од доказите. 26 аудио снимки и цедето со пораки,...