Јанева не се откажува од Фетаи и Бубевски како обвинители против Ејуп Елими и Исмет Гури

Катица Јанева не се откажува од обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски. Адвокатот на обвинетите за изборни измами Ејуп Елими и Исмет Гури Еленко побараа од неа да ги изземе...

Продолжува преписката на партиите за „Рекет“

Продолжува преписката на двете најголеми партии, СДСМ и ВМРО ДПМНЕ за тоа кој бил вмешан и кој се сретнал со двајцата осомничени.Опозициската партија упати неколку прашања до портпаролот на СДСМ...

Преговорите во ќорсокак

            Нема преговори за новиот Закон за обвинителство. Од двете најголеми партии СДСМ и ВМРО ДПМНЕ велат дека работните групи се во комуникација, но термин за средба не е договорен....

И пензионерка Тодоровски со идејата од 720.000 евра на распит- истрагата се шири кон Сојузот на Боки 13

-Сега е време за тишина, кратко ни одговори Лилјана Тодоровски, пензионерка која добила 720 илјади евра за идејата за европски центри за возрасни лица, по распит во обвинителството за организиран...

Милевски Кичеец во обвинителство на распит за кешот од рекетот

Зоран Милески викан Кичеец е во обвинителството за гонење на организиран криминал каде му се врши распит за случајот со рекетот во кој Кичеец е второосомничен. Кичеец претпладне е однесен...

Катица Јанева ќе одлучува дали ќе ги изземе Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски од „Титаник 3“

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева до 14 часот треба да одлучи дали обвинителите Фатиме Фетаи и Гаврил Бубевски ќе бидат изземени од предметот „Титаник 3“ на СЈО. Претседателката на судечкиот...

Одбраната во „Титаник 3“ бара изземање на СЈО

Изземање на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, како и на нејзините ополномоштени обвинители Фатиме Феати и Гаврил Бубевски во предметот „Титаник 3“, денеска побара браниетлот на обвинетите Исмет Гури и...

Фетаи: Не коментирам постапки на други Обвинителства

Пред денешниот почеток на судењето за предметот „Титаник 3“, обвинителката Фатиме Фетаи од Специјалното јавно обвинителство одби да го коментира случајот Рекет, што го води Јавното обвинителство за борба против...

Судењето за „Титаник“ продолжува на 23 август

Судењето за изборни нерегуларности „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство продолжува на 23 август, откако денешното рочиште се одложи поради отсуството на членот на судечкиот совет, судијата Огнен Ставрев. Предметот, кој...

Грчкиот митрополит Амвросиос, кој е осуден за говор на омраза, си поднесе оставка

Грчкиот митрополит Амвросиос, познат по тоа што остро  ги критукуваше оние за кои смета дека се однесувале на „нехристијански и негрчки“ начин, вклучувајќи ги хомосексуалците, мигрантите и политичарите, вчера си...