Има сериозни оперативни сознанија за разбојниците-убијци, тврди министерот Чулев

Министерот не открива детали во интерес на истрагата за крвавиот грабеж во казиното Вегас на Качанички пат во саботата рано наутро. -Имаме сериозни сознанија, истрагата напредува, беше краткиот одговор на...

Докази зад затворени врати во „Рекет“ за да се зачува углед на споменати во тајно снимани разговори.

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се пуштаат, ама зад затворена врата,...

Пасоши „ни за лек“, ќе добиваат само оние на кои им треба за лек

Никој веќе не одговара на телефонските повици доколку сакате да закажете да извадите нов пасош. Тоа е првата мерка на МВР за справување со пасошката криза. Заклучивме (н.з. Управувачкиот комитет...

ТНТ по две години започна повторно, овој пат се презентираа докази на ЈО

Со прикажување снимка од надзорна расправа во Собранието на Северна Македонија и презентирање докази од обвинителството, а селектирани од одбраната, денеска во Кривичниот суд започна судењето за предметот ТНТ кој...

Спасовски-Сасоли: Успешните реформи и новата методологија важни чекори кон старт на преговорите

Премиерот Оливер Спасовски денеска во Брисел имаше средба со претседателот на Европскиот Парламент (ЕП) Давид Мариа Сасоли, кој даде целосна поддршка на сите реформски чекори кои Владата, Собранието и граѓаните...

Мицкоски: Владата води недостоинствена кампања

Од 1 до 5 март ВМРО-ДПМНЕ ќе ги објави носителите на кандидатските листи за пратеници во шесте изборни единици , а останатите на списоците ќе бидат познати до 10 март....

ЕУ го поздрави носењето на Законот за Јавното обвинителство

Европската унија го поздрави усвојувањето на неколку важни реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство, Советот на јавни обвинители и АКМИС-от. Амбасадорот на ЕУ во Македонија Самуел Жбогар и...

Системот за закажување на патни исправи е стопиран до доаѓањето на новите обрасци

МВР очекува во март да добие 100.000 обрасци за патни исправи. Во моментов се преостанати 3.700 обрасци, од нив 650 ќе бидат за издавање патни исправи по итна постапка, а...

Јавноста исклучена од денешното рочиште за „Рекет“

Судот ја исклучи јавноста од денешното рочиште на „Рекет“, на кое теба да бидат презентирани преостанатите три фолдери од усб-то на Зоран Милевски-Кичеец. Судијката Васка Николовска-Масевска, одлуката ја образложи со...

Рускоска за Дојче Веле: Ако МВР има и тонски снимки, нека ни ги даде

„Нам тонски снимки не ни беа доставени. Ако МВР има тонски снимки, нека ни ги достави, веднаш ќе предложам да ги изведеме како докази“, вели обвинителката Рускоска за ПИ мерките...