Османи: Протоколот за НАТО на следната пленарна седница на италијанскиот Сенат

Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи во рамки на работната посета на Италија, денеска се сретна со претседателот на Комитетот за односи со земјите од Западен Балкан во италијанскиот...

Добитник на Нобеловата награда за мир е премиерот на Етиопија

Абиј Ахмед, премиерот на Етиопија, кој стави крај на конфликтот на неговата земја со Еритреја е овогодинешен добитник на Нобеловата награда за мир. Лидерите на Етиопија и Еритреја минатото лето...

Забрането присуство на заклетва за прваче од Велес оти не било вакцинирано

Прваче од Велес било избркано од училиштето „Блаже Конески“ бидејќи не било вакцинирано, тврди неговата мајка Тања Перкова. Инцидентот се случил утрово кога детето требало да присуствува на заклетва која...

Заев: Спроведувањето на Договорот за добрососедство е обврска на двете страни

Договорите треба да се исполнуваат и тоа е обврска на двете срани. Вака македонскиот премиер кратко ги искоментира условите кои Бугарија усвои вчера, а кои ќе бара ЕУ да ги...

Град Скопје одлучи да го „израмни“ кровот на ГТЦ по силните критики на граѓаните

Преку ФБ профилот градоначалникот на Скопје Петре Шилегов објави дека ќе се демонтира времениот објект кој скопските власти го испланираа за кровот на ГТЦ. Јавноста го искритикува чудниот градежен зафат...

СДК: Ремедика и Диамед фрлаат медицински отпад во контејнери за отпад

Вработени во болницата „Ремедика“ и приватната здравствена установа (ПЗУ) „Диамед“ фрлале медицински отпад во контејнерите за ѓубре за домаќинставата, но во тој момент ги фатиле комуналните редари и инспектори на...

„Студена“ војна меѓу СЈО и Верушевски: Требаше да го урнат митот на Груевски за сечени-лепени-монтирани

Вкупно 15 прашања до својот сведок Зоран Верушевски, поставија обвинителите од СЈО кои сега се под „палката“ на државниот обвинител Љубомир Јовевски. Но на денешното рочиште не можеше да се...

Франција бара нов пристап за ЕУ преговорите, можно одложување на одлуката за Македонија

Франција сака да поднесе предлог за нова методологија во пристапните преговори за членство во ЕУ идната недела на министерскиот состанок во Луксембург, со што би можело по трет пат да...

Заев: Решенија низ дијалог со пријателска Бугарија

Исполнувањето на договорот е обврска на двете страни и верувам  дека ќе продолжиме да изнаоѓаме решенија со пријателска Бугарија, вели премиерот Зоран Заев, во коментар на поддршката од Бугарија за...

Тајните служби во странство од бегалците Груевски, Грујовски и Бошкоски не бараат податоци за овоштарство туку информации од УБК и политиката

Екс разузнавачот Зоран Верушевски, кој е актуелен советник на премиерот Заев ги обвини бегалците Никола Груевски, Горан Грујовски и Никола Бошкоски (кого не го знаел лично) дека со информации од...