Одложено рочиштето за “ТНТ”

Денешното рочиште за случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство во Основниот кривичен суд се одложи за 30 август, заради боледување на судијата Огнен Ставрев. На претходното рочиште поранешниот градоначалник на...

ВМРО-ДПМНЕ: Сведочењето на Јанева е доказ дека истрагата на Вилма Русковска е компромитирана

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ чекаше да заврши распитот на специјалната обвинителка Катица Јанева во јавното обвинителство за да излезат со реакција. Според опозицискаат партија, денешното сведочење на Јанева е доказ дека истрагата...

Јанева смета дека не е виновна

Повеќе од 4 часа, специјалната обвинителка Јанева помина во посета на колегите од организиран криминал. Не дојде сама туку ја пречека адвокатот Стеван Павлески кој заедно со неа присуствувал на...

Судењето за „ТНТ“ продолжува на 30 август

Во Основниот кривичен суд во Скопје, денешното рочиште за случајот „ТНТ“ на Специјалното јавно обвинителство се одложи за 30 август, заради отсуство на судијата Огнен Ставрев, кој го води предметот,...

Меркел: Вистински обединета Европа ги вклучува и земјите од Западен Балкан

Европа ќе биде вистински обединета само кога и земјите од Западен Балкан ќе станат членки на Европската унија, порача германската канцеларка Ангела Меркел. Изјавата на германската канцеларка, како што пренесува...

Германски војници бараат отштета поради изложување на осиромашен ураниум

Поранешни германски војници поднеле барање за отштета заради изложеност на осиромашен ураниум, користен за време на војните на Балканот и Ирак, поради што фракција на Алтернатива за Германија во Бундестагот...

(видео) Јанева стигна на распит-ќе дава исказ “за да ја забрза истрагата”

Специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева во 10:08 часот пристигна во Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, каде ја пречека адвокатот Стефан Павлески. На влегувањето даде кратка изјава и...

Катица Јанева на распит за „Рекет“ во ОЈО

Откако jавниот обвинител Љубомир Јовески најави дека инволвираните во случајот „Рекет“ ќе бидат неселективно сослушани или распитани, денеска на разговор со обвинителката Вилма Русковска, која го води предметот, се очекува...

Три часа распит на Кичеец, утре на ред е Јанева

По три часа распит Зоран Милески викан Кичеец го напушти обвинителството исто како што дојде, во затворското комбе. Тоа се паркира до вратата на дворот во обвинителството и Кичеец директно...

Пациентот со западнонилска треска се уште е приклучен на апарати – новозаболени нема, смируваат докторите

Единствениот пациент во земјава кој во моментов е заразен со вирусот на западнонилска треска се уште е во тешка здравствена состојба, потврдија од Инфективна. Приклучен е на апарати на интензивна...