Мешков Брест го обезбеди настапот на Ф4 во СЕХА

Во пресрет на последните мечеви во СЕХА лигата познати се сите учесници на завршниот турнир во регионалното натпреварување. По триумфот од 31:26 во дуелот против Загреб, ракометарите на Мешков Брест...

Македонските селекции на ЕП во ракомет на плажа

Летово Полска ќе биде домаќин на Европското првенство во ракомет на плажа, а макеоднските репрезентациии ги добија противниците за првата фаза од континенталниот шампионат. Нашата машка селекција е дел од...

Познати термините на ракометната репрезентација

Европската ракометна федерација ги утврди термините за одигрување на завршните натпревари во квалификациите за настап на континенталното првенство. Новиот селектор на на ракометната репрезентација Данило Брестовац ќе дебитира на 10...

Металург поразен на гостувањето во Словачка

Во претпоследниот натпревар од првиот дел од сезоната во СЕХА лигата, ракометарите на Металург забележаа убедлив пораз во соочувањето со Татран Прешов. Словачкиот првак триумфираше со 30:20 и ги задржа...

СЕХА ЛИГА:ТРЕТ ПОРАЗ НА ВАРДАР МЕШКОВ Б. СЛАВЕШЕ ВО СКОПЈЕ

Вардар како сигурен патник на Ф 4 турнирот во Сеха лигата  загуби на домашен терен во СЦ Јане Сандански со 30-32 од Мешков Брест ,белорускиот тим кој е во трка...

ДАНИЛО БРЕСТОВАЦ ОФИЦИЈАЛНО Е НАЗНАЧЕН И ПРОМОВИРАН ЗА НОВ СЕЛЕКТОР

ДАНИЛО БРЕСТОВАЦ ОФИЦИЈАЛНО Е НАЗНАЧЕН И ПРОМОВИРАН  ЗА НОВ СЕЛЕКТОР НА МАШКАТА РАКОМЕТНА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА.АКТУЕЛНИОТ ТРЕНЕР НА МЕТАЛУРГ ДОАЃА НА МЕСТОТО НА РАУЛ ГОНЗАЛЕС.ТОЈ Е ПРВ МАКЕДОНСКИ СТРУЧЊАК КАЈ СЕНИОРИТЕ ПОСЛЕ...

Вардар фокусиран само на победа против Монпелје

Вардар во сабота во „Јане Сандански“ со почеток од 17.30 часот го игра последниот натпревар од групната фаза во Лигата на шампионите и тоа против актуелниот европски првак, Монпелје. „Црвено-црните“...

ВАРДАР ГО ДОБИ ДЕРБИТО СО ЗАГРЕБ

Вардар го победи  Загреб со   28-26   и му се реваншираше сезонава во Сеха лигата на хрватскиот шампион за  поразот од  6.коло.Македонскиот првак со 13-от  триумф се искачи осамен на врвот...

МЕТАЛУРГ БЕЗ БОДОВИ ОД НИШ

После победата  кај Стеауа,Металург не успеа да врзе втор триумф по ред на гостински терен. Железничар Ниш го победи Македонскиот вицепрвак  со 27-25.Тимот на Веселин Вујовиќ водеше во поголемиот дел...

Дибиров, Гедбане и Кристопанс меѓу најдобрите

По триумфот над Кристијанштад, ракометарите на Вардар на коло пред крајот од фазата по групи во Лигата на шампионите останаа во трката за второто место. Црвено-црните во моментов се трети,...