Младинците доживеаа пораз од Белорусија и завршија на 12. место во Софија

Македонската кошаркарска репрезентација (играчи до 20 години) го освои 12. место на Европското првенство од Б дивизијата што се одигра во Софија откако на последниот меч за пласман на 11...

ЕП ВО КОШАРКА Б ДИВИЗИЈА У20: МАКЕДОНИЈА ЈА ПОБЕДИ АЛБАНИЈА

Македонска машка селекција за играчи до 20 години денеска ја поразија   Албанија со 77-69 во разигрувањето од 9 до 16 место на ЕП од Б дивизија чиј домаќин е Софија.Македонските...

ДАВИТКОВ ЗАСЕГА ОСТАНУВА НА КЛУПАТА КАЈ СЕНИОРИТЕ,СЕ БАРА РЕШЕНИЕ СО МКФ

Јорданчо Давитков ќе остане на селекторската функција кај сениорите ако со најде компромис со Македонската кошаркарска федерација  помеѓу неговите клупски обрски и планот на подготвки  за наредниот квалификациски циклус.  ...

Леброн Џејмс четири години во Лејкерс за 153 милиони долари

Лос Анџелес лејкерс преку ноќ станаа едни од кандидатите за шампионската титула во НБА-лигата, откако Леброн Џејмс потпиша четиригодишен договор. Еден од најтрофејните тимови во историјата на лигата со 16...

Давитков го одложи собирот на кошаркарите за една недела

Првиот собир на македонската кошаркарска репрезентација е поместен за една недела. Селекторот Јорданчо Давитков реши да им даде дополнителен одмор на нашите кошаркари пред дуелот со Швајцарија во рамки на...

Трајковски го напушти МЗТ Скопје и се пресели во унгарскиот шампионат

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Бојан Трајковски го напушта таборот на МЗТ Скопје и од следната сезона ќе настапува во унгарскиот шампионат, во екипата на Пакс. Центарот одигра добра сезона во таборот...

Ниту 51 поен на Леброн Џејмс недоволни за Кливленд: Голден Стејт поведе во финалето со 1-0

Голден Стејт со победа против Кливленд го отвори финалето во НБА-лигата. Бранителот на тронот славеше со 124-114 во продолженијата. Натпреварот беше вистинско финале, бидејќи беше драматично и неизвесно, а особено...

ПЛЕЈ-ОФ ПОЛУФИНАЛЕ:БЛОКОТЕХНА ИЗЕДНАЧИ НА 1-1 СО МЗТ

Блокотехна  успеа да ја прекине негативната серија во последните мечеви  со МЗТ и со резултат 106-94  избори победа  во вториот дуел од полуфиналната плеј оф серија за изедначување на 1-1....

Дончиќ ја предводи идеалната „петорка“ во Евролигата

Евролигата ја објави идеалната петорка од регуларниот дел од сезоната. Тимот го предводи ѕвездата на Реал Мадрид, Лука Дончиќ, а крај него на бековската позиција е Нандо де Коло од...

Давитков го објави списокот за Швајцарија: Ќе прозива на 11 јуни

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков го објави списокот на кошаркари на кои ќе смета за последниот натпревар од претквалфикациите за Евробаскетот во 2021 година, што го играме на...