Монако го суспендираше тренерот Тјери Анри

Деновите на Тјери Анри на клупата на Монако се избројани. Францускиот клуб вечерва објави дека тренерот е суспендиран, а утре ќе биде донесена конечната одлука дали ќе добие отказ. Монако...

Спасувачите се откажаа: Потрагата по фудбалерот Емилијано Сала заврши

Потрагата по фудбалерот Емилијано Сала и пилотот Дејвид Иботсон е прекината, откако спасувачките екипи и по три дена не најдоа никаква трага од исчезнатиот авион во англискиот канал. Емилијано сала...

Барселона останува во Купот: Леванте задоцни со жалбата – една недела

Барселона се спаси од исфрлање од шпанскиот фудбалски Куп, откако Шпанската фудбалска федерација ја отфрли жалбата на Леванте. Барселона синоќа со победа од 3-0 го елиминираше Леванте од осминафиналето во...

Тотенхем во проблеми: Хери Кејн во „аут“ до март

Напаѓачот на Тотенхем, Хери Кејн ќе биде надвор од терените до почетокот на март поради повреда на скочниот зглоб. Англичанецот ги повредил лигаментите во финишот од дуелот со Манчестер јунајтед...

Алваро Мората се враќа во Мадрид, но не во Реал

Алваро Мората е во преговори за преселба во редовите на Атлетико Мадрид, јавуваат англиските медиуми. Голгетерот не ги оправда вложените 72 милиони евра, што се клупски рекорд на „сините“. Тој...

Петр Чех: Освоив сè што можев да освојам, време е за пензија

Голманот на Арсенал, Петр Чех, денеска на „Твитер“ објави дека по завршувањето на актуелната сезона ќе се повлече од фудбалот. 36-годишниот голман имаше фантастична кариера изминатите 20 години и според...

УЕФА ГО ОБЈАВИ ТИМОТ НА ГОДИНАТА

Европската фудбалска федерација  го објави Тимот на 2018 година, составен од најдобрите играчи  во европски клубови за изминатите 12 месеци како резултат на гласањето на сајтот на УЕФА. Европскиот  шампион...

МАРЕЈ НАЈАВИ КРАЈ НА КАРИЕРАТА

Трикратниот Грен слем шампион  Енди Мареј ја шокираше тениската јавност со изјавата дека е принуден да ја прекине  кариерата.Британецот не успеал да ја надмине повредата на колкот и веќе 20...

ОФИЦИЈАЛНО: Баерн Минхен го договори првото големо засилување

Најдобрите фудбалери во Бундеслигата традиционално завршуваат во дресот на Баерн Минхен. Актуелниот германски шампион денеска се пофали со своето најново засилување. Бенжамин Павар на 1 јули 2019 година ќе му...

Египет наместо Камерун домаќин на Купот на африкански нации 2019

Египет е избран како дом на Африканскиот куп на нации ова лето, наместо Камерун, соопшти Африканската фудбалска конфедерација.Египет ја доби довербата од делегатите на извршниот комитет на ЦАФ во Дакар...