Црвена линија

Црвена линија с4.е151, денеска во 16:15 (20 мај ’24)

Студираат на универзитетите во земјава, а бараат работа во странство. По завршување на студиите голем број студенти ќе заминат бидејќи во родното место немаат можност да градат  кариера. Компаниите се жалат дека тешко наоѓаат работници, а како главна причина се наведува одливот на висококвалификувана работна сила. И странските компании во земјава ја наведуваат истата причина за намалување на планираните инвестиции.
Во државата има 7 државни и 20 приватни универзитети, а сè помалку студенти. Но, не само младите високообразовани кадри сакаат да ја напуштат државата. Анкетите велат секој трет млад човек сака да ја напушти државата.
Како да се создадат услови кои на младите ќе им обезбедат услови за безгрижен живот и развој?
Како да се запре трендот на иселување на младите?

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Црвена линија с4.е170, денеска во 16:15 (17 јуни ’24)

Дејан Дејан

Црвена линија с4.е169, денеска во 16:15 (14 јуни ’24)

Дејан Дејан

Црвена линија с4.е168, денеска во 16:15 (13 јуни ’24)

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе