Вести Избори 2024 Македонија Најважни

Покана од Мицкоски за идна влада со Таравари и „Вреди“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски рече дека се слушнал со претседателскиот кандидат на „Вреди“, Арбен Таравари и му посакал успешни парламентарни избори, а во тој контекст спомна и идна влада.

-Се слушнав со албанската опозиција, со г-динот Арбен Таравари му честитав на резултатот и му посакав успешни парламентарни избори,  идна влада во Македонија. Сакав само да му изразам поддршка, да им изразам поддршка на сите оние кои се обединија против лошите политики на ДУИ и СДСМ, а се дел од албанската опозиција. И ние како ВМРО-ДПМНЕ со сите оние кои се против на овие политики кои значат корупција и криминал, подготвени сме да разговараме за иднината на Македонија, изјави Мицкоски и наведе дека не може да даде повеќе детали за тоа.

Мицкоски посочи и дека разговарале и за победата на Силјановска во првиот изборен круг со 150 илјади гласови разлика.

Телма се обиде да стапи во контакт со Таравари за изјавата на Мицкоски, телефонскиот разговор и идната влада, но, претседателскиот кандидат го исклучуваше телефонот.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Норвешка е првата европска земја која е подготвена да го уапси Нетанјаху

Дејан Дејан

Норвешка и Ирска денеска ќе признаат независна палестинска држава

Дејан Дејан

Парламентарни избори 2024 – денеска се прегласува на седум избирачки места

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе