Црвена линија

Црвена линија с4.е136, денеска во 16:15 (25 март ’24)

Секоја година, пред Велигден, растат цените на јагнешкото месо, но оваа година рушат рекорди. Сточарите, велат дека откупната цена од 220 до 240 денари за килограм не ги покрива трошоците, но мора да ги продадат јагнињата, за да ги добијат субвенциите. Во продавниците пак, цената достигнува од 500 до 800 денари.
Зошто секогаш пред празниците трговците ги покачуваат цените?
Анкета: Ќе има ли јагнешко овој Велигден на вашата трпеза? ДА/НЕ

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Црвена линија с4.е152, денеска во 16:15 (21 мај ’24)

Дејан Дејан

Црвена линија с4.е151, денеска во 16:15 (20 мај ’24)

Дејан Дејан

Црвена линија с4.е150, денеска во 16:15 (17 мај ’24)

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе