Црвена линија

Црвена линија с4.е133, денеска во 16:15 (20 март ’24)

Три месеци по ред расте бројот на невработени регистрирани во Агенцијата за вработување. Претходно, стапката на невработени константно се намалуваше, па дури започнавме увоз на работна сила од странство.
Зошто сега се зголемува бројот на невработени?
Дали нашата работната сила е несоодветно квалификувана, не сакаат да работат за малку пари… или и едното, и другото?
Анкета: Дали увезените работници се виновни за зголемената невработеноста на пазарот на труд? ДА/НЕ

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Црвена линија с4.е173, денеска во 16:15 (20 јуни ’24)

Дејан Дејан

Црвена линија с4.е172, денеска во 16:15 (19 јуни ’24)

Дејан Дејан

Црвена линија с4.е171, денеска во 16:15 (18 јуни ’24)

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе