Северна Македонија 30. членка на НАТО, на 30 март македонското знаме пред седиштето на Алијансата

Северна Македонија од вчера и официјално е 30. земја-членка на Северноатлантската алијаса, откако во вонредни околности, во услови кога светот се соочува со пандемија на Ковид-19, во Вашингтон вршителот на...

Час на планетата Земја – над 8.000 градови во 180 држави ќе ги исклучат светилките

По повод глобалната еколошка акција, Часот на планетата Земја, нашата држава вечерва во 20:30 часот, заедно со над 8.000 градови во над 180 држави низ светот, ќе ги исклучи светилките...

Грчко МНР: Добредојде за нашите соседи во НАТО семејството

Министерството за надворешни работи на Грција преку официјалниот „Твитер“ профил упати честитки за нашето членство во НАТО, додавајќи дека очекува конструктивна соработка. -Ѝ честитаме на Република Северна Македонија за нејзиното...

„Инклузива“: Итни мерки за превенција од ширење на коронавирусот кај лицата со попреченост

Лицата со попреченост стануваат уште поранливи во услови на тековната состојба предизивикана од ширење на коронавирусот, сметаат одговорните од здружението „Инклузива“. Во овој период на сите им е тешко, смета...

Заев: Најоптимистичко сценарио е изборите да се одржат во јуни

Најоптимистичко сценарио е изборите да се одржат во јуни доколку се земе во предвид прогнозата дека пикот би бил за еден месец, а периодот на закрепнување уште еден месец, мај,...

ИЈЗ ги објави општините во Скопје од каде што се лицата кај кои е дијагностициран коронавирусот

Од вкупно 134 заболени во Скопје - најголем број се од Карпош каде има 27, Гази Баба 20, во Кисела Вода 20 и уште 20 во Центар. Од друг град...

Македонија од денеска е членка на НАТО

Историски успех. Вака македонскиот државен врв го нарече влегувањето на земјата во НАТО, една од стратешките цели на Македонија од независноста до денес. Поради пандемијата со корона вирусот, изостанаа свечените...

Двегодишно дете меѓу четирите новозаболени во Прилеп

Едно деветгодишно дете со неговата мајка, и уште две лица на 35 годишна возраст се четворицата новозаболени од коронавирус во Прилеп. Откако завчера во овој град се регистрирани првите две...

Враќање од Малта на 118 граѓани поради коронавирусот

Во 14:37 минути, јужно од пистата на хоризонтот се појави виолетовиот авион, првиот во воздушниот мост за македонските граѓани останати низ светот со желба и барање да се вратат во...

Столтенберг: Северна Македонија сега е дел од семејство на 30 држави и една милијарда луѓе

Северна Македоонија сега е дел од НАТО семејството, вака генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска соопшти дека е завршен процесот на пристапувањето на Северна Македонија во НАТО, откако инструментот...