Металуг ќе аплицира за вајлд-карта за настап во ЛШ

Македонскиот вицепрвак Металург ќе аплицира за место во ракометната Лига на шампиони следната сезона. Во елитното клупско натпреварување од Македонија директно оди само шампионот, а тоа е Вардар, но од...

ГОНЗАЛЕС ГО ЗАКАЖА ПРВИОТ СОБИР СО 20 РАКОМЕТАРИ

Раул  Гонзелес ги заврши  клупските обрски кон  Вардар  на Ф 4 турнирот во Келн и  се насочи кон работата во македонскиот национален тим.Сениорите на 10 и 13 јуни  го очекуваат...

Гонзалес го објави поширокиот список за бараж-двомечот со Романија

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалес, денеска го објави поширокиот список од 28 ракометари на кои ќе смета за двата бараж натпревара за пласман на Светското Првенство 2019 против...

Вардар остана и без утешното трето место: ПСЖ славеше минимално

Вардар минатата година двата натпревари на завршниот турнир во Лигата на шампиони во Келн ги доби во завршницата со по еден гол разлика, оваа година ги загуби двата натпревари на...

ВАРДАР ПРИСТИГНА НА Ф4 ВО КЕЛН

Европскиот првак Вардар допатува во Келн каде во конкуренција на француското  трио Монпеље ,ПСЖ и Нант ќе ја брани шампионската титула.   Македонската екипа прва пристигна во градот каде  деветта...

ЖРК Вардар лесно до шесттата титула во Купот

ЖРК Вардар со нова титула шестта во Куп на Македонија ја заврши сезоната и стана вториот тим во историјата на женскиот ракомет што пет пати по ред го освојувал во...

Металург закажа финале со Вардар: Голманот Томовски го уништи Еурофарм

Металург славеше со 28-21 против Еурофарм Работник во второто полуфинале на завршниот турнир во Купот на Македонија во ракомет, што се одржува во Битола. Скопјани го диктираа резултатот и водството...

Вардар го реши Пелистер со +19 за очекувано финале во Купот

Вардар очекувано се пласираше во финалето на Купот на Македонија, откако го прегази Пелистер со 46-27 во првото полуфинале на завршниот турнир во Битола. Домашниот тим почна добро и во...

ЖРК ВАРДАР БЕЗ ТИТУЛА,ПЕХАРОТ ОСТАНА КАЈ ЃЕР

Пехарот остана кај Ѓер,солзите кај Вардарки.Унгарскиот тим го обрани шампионскиот пехар во реприза од ланското  финале со идентично сценарио ,продолженија и со  27-26  го урнаа сонот за прва европска титула...

Ф4 БУДИМПЕШТА:ЖРК ВАРДАР И ЃЕР ВО БИТКА ЗА ЕВРОПСКИОТ КЛУПСКИ ТРОН

ЖРК Вардар е пред нов предизвик.Македонската  екипа стигна до завршниот меч,европско финале на крајот  од долгата сезона  во која се наметка како еден од главните кандидати за шампионскиот  трон.Во реприза...