ВАРДАР ГО ДОБИ ДЕРБИТО СО ЗАГРЕБ

Вардар го победи  Загреб со   28-26   и му се реваншираше сезонава во Сеха лигата на хрватскиот шампион за  поразот од  6.коло.Македонскиот првак со 13-от  триумф се искачи осамен на врвот...

МЕТАЛУРГ БЕЗ БОДОВИ ОД НИШ

После победата  кај Стеауа,Металург не успеа да врзе втор триумф по ред на гостински терен. Железничар Ниш го победи Македонскиот вицепрвак  со 27-25.Тимот на Веселин Вујовиќ водеше во поголемиот дел...

Дибиров, Гедбане и Кристопанс меѓу најдобрите

По триумфот над Кристијанштад, ракометарите на Вардар на коло пред крајот од фазата по групи во Лигата на шампионите останаа во трката за второто место. Црвено-црните во моментов се трети,...

ВАРДАР ГО ПОБЕДИ КРИСТИЈАНШТАД ЗА ПРИТИСОК КОН ВЕСПРЕМ ВО БОРБА ЗА 2.МЕСТО

Вардар ја оправда улогата на фаворит и воедно ја продолжи традицијата во пресметките со  Кристијанштад.Македонскиот првак победи  со 32-30 (16-17) на гостувањето во Шведска.Вардар со  8. победа сезонава атакува на...

Познати финалистите за најдобри ракометари во 2018

Европската ракометна федерација ги објави имињата на кандидатите кои влегоа во потесниот круг за признанието најдобар во 2018 година. Кај мажите меѓу петте најдобри се Норвежанецот, Сандер Сагосен, Јим Готфридсон...

РФМ и натаму посветен на унапредување на ракометот

На редовното собрание на Ракометната федерација на Македонија се анализираа резултатите на националните тимови во изминативе 12 месеци, а се говореше и за сето она што не очекува во следниот...

Вардар атакува на триумф против Веспрем

Ракометарите на Вардар попладнево од 17 часот и 30 минути пред своите навивачи го пречекуваат тимот на Веспрем кој е директен конкурент на нашиот првак во битката за втората позиција...

Металург ангажираше хрватски специјалист за одбрана

Ракометниот клуб Металург денеска доведе нов ракометар во своите редови. Се работи за хрватскиот интернационалец Тео Чориќ, кој игра на позицијата пикер. Чориќ е специјалист за игра во одбраната, но...

Вардар блескаше и го преслуша Рајн-Некар

Вардар го одигра најдобриот натпревар сезонава во Лигата на шампионите и заслужено дојде до триумф на гостувањето кај Рајн-Некар Левен од 30-27. Ова беше исклучително важна победа за „црвено-црните“ со...

Раул Гонзалес и РФМ ја прекинаа соработката

Раул Гонзалез повеќе не е селектор на македонската ракометна репрезентација. Како што се вели во соопштението на федерацијата соработката е спогодбено раскината и во следниот период се очекува именувањето на...