Вон го забележа 80. триумф во СК, му се приближува на Стенмарк

Линдзи Вон ја забележа 80. победа во кариерата во Светскиот куп на спустот што се возеше во германскиот скијачки центар Гармиш Партенкирхен. За третиот триумф сезонава или вкупно 41 во...

ЦАС ја укина доживотната забрана на руските спортисти

28 руски спортисти ќе имаат можат да настапат на Олимписките игри во Пјонгчанг откако Судот за спортска арбитража (ЦАС) во Лозана им ја укина доживотната забрана што им ја изрече...

ПАРОНДО ГО МЕНУВА ГОНЗАЛЕС

Европскиот ракометен првак Вардар и во следните две сезони ќе има тренер од Шпанија.Роберто Гарсија Парондо ќе го наследи Раул Гонзалес кој по крајот на сезоната заминува во Париз Сен...

Бомбастичен трејд во НБА: Блејк Грифин замина во Детроит

Лос Анџелес клиперс го трејдуваа својот најдобар кошаркар Блејк Грифин во редовите на Детроит пистонс. Оваа вест дојде како шок за фановите на НБА, бидејќи се случи како „гром од...

Муслиу од Вардар во Приштина, па заврши во Шкендија

Македонскиот фудбалски репрезентативец Висар Муслиу во пролетниот дел од сезоната ќе го носи дресот на тетовска Шкендија. Младиот стопер минатото лето потпиша тригодишен договор со Вардар во кој играше стандардно...

Официјално и четврто заминување од Вардар: Абутовиќ во Рајн-Некар Левен

Српскиот интернационалец во редовите на Вардар, Илија Абутовиќ од следната сезона ќе игра за екипата на Рајн-Некар Левен. Специјалистот за одбрана ќе ја доигра сезонава во дресот на „црвено-црните“, а...

МЗТ против Мега ја бара последната „сламка“ за спас во АБА-лигата

Кошаркарите на МЗТ Скопје вечерва од 20 часот и гостуваат на екипата на Мега Бемакс во рамки на 18.коло во АБА-лигата. Овој натпревар е од голема важност за македонскиот првак,...

Штербик ја однесе Шпанија на европскиот ракометен трон, за првата титула во финалето славеше над Шведска

Шпанија конечно во петтиот обид или втор во низа успеа да се искачи на европскиот трон и да ја запише првата титула во историјата на Европското ракометно првенство во Хрватска....

Познат „ол стар“ тимот, признанието МВП за Готфридсон

Во пресрет на големото финале на Европското ракометно првенство во кое за шампионскиот трофеј ќе се борат Шведска и Шпанија, Европската ракометна федерација (ЕХФ) го објави изборот на најдобриот тим...

Франција ја освои бронзата на ЕП , Данска заминува без медал

Франција го освои бронзениот медал на Европско ракометно првенство во Хрватска и го повтори успехот од 2008 година во Норвешка. Во утешното финале што се играше во загрепската „Арена“, актуелниот...