Израел пресилен за кошаркарските јуниори

Нов неуспех за македонската јуниорска кошаркарска репрезентација која го доживеа третиот пораз во низа на Европското првенство од Б дизивијата (играчи до 18 години) што се одржува во Скопје. Во...

Давитков останува на клупата на Македонија

Македонската кошаркарска федерација објави дека Јорданчо Давитков ќе остане на клупата на машката сениорска репрезентација и во иднина и ќе го предводи нашиот национален тим во претквалификациите за Евробаскетот во...

ЕП Б ДИВИЗИЈА У 18: ПОРАЗ НА КОШАРКАРИТЕ ОД ХОЛАНДИЈА

После стартната победа над Исланд,вечерва во 2.коло од ЕП Б дивизија за играчи до 18 години, македонските кошаркари во СРЦ Кале  загубија од Холандија со 84-62. Увертира во дебаклот  беше...

Војдан Стојановски се враќа во Бундес лигата, ќе настапува за Олденбург

Македонскиот репрезентативец Војдан Стојановски кариерата ќе ја продолжи во Олденбург со кого потпиша едногодишен договор објави клубот на својата интернет страница. Капитенот на националниот тим го комплетираше составот за новата...

Младинците доживеаа пораз од Белорусија и завршија на 12. место во Софија

Македонската кошаркарска репрезентација (играчи до 20 години) го освои 12. место на Европското првенство од Б дивизијата што се одигра во Софија откако на последниот меч за пласман на 11...

ЕП ВО КОШАРКА Б ДИВИЗИЈА У20: МАКЕДОНИЈА ЈА ПОБЕДИ АЛБАНИЈА

Македонска машка селекција за играчи до 20 години денеска ја поразија   Албанија со 77-69 во разигрувањето од 9 до 16 место на ЕП од Б дивизија чиј домаќин е Софија.Македонските...

ДАВИТКОВ ЗАСЕГА ОСТАНУВА НА КЛУПАТА КАЈ СЕНИОРИТЕ,СЕ БАРА РЕШЕНИЕ СО МКФ

Јорданчо Давитков ќе остане на селекторската функција кај сениорите ако со најде компромис со Македонската кошаркарска федерација  помеѓу неговите клупски обрски и планот на подготвки  за наредниот квалификациски циклус.  ...

Леброн Џејмс четири години во Лејкерс за 153 милиони долари

Лос Анџелес лејкерс преку ноќ станаа едни од кандидатите за шампионската титула во НБА-лигата, откако Леброн Џејмс потпиша четиригодишен договор. Еден од најтрофејните тимови во историјата на лигата со 16...

Давитков го одложи собирот на кошаркарите за една недела

Првиот собир на македонската кошаркарска репрезентација е поместен за една недела. Селекторот Јорданчо Давитков реши да им даде дополнителен одмор на нашите кошаркари пред дуелот со Швајцарија во рамки на...

Трајковски го напушти МЗТ Скопје и се пресели во унгарскиот шампионат

Македонскиот кошаркарски репрезентативец Бојан Трајковски го напушта таборот на МЗТ Скопје и од следната сезона ќе настапува во унгарскиот шампионат, во екипата на Пакс. Центарот одигра добра сезона во таборот...