МЗТ оствари три од три во „Јане Сандански“, во продолжение го скрши отпорот на Ловќен

МЗТ Скопје го обезбеди третиот триумф во кошаркарската АБА 2 лига. За три од три пред своите гледачи падна и Ловќен кого во драматичен финиш го совлада со 100:90 по...

АБА 2: МЗТ ПОДОБАР ОД СПЛИТ,ПОРАНЕШНИОТ ЕВРОПСКИ ПРВАК

Во последниот  натпревар од 6.коло на АБА 2 лигата,МЗТ Скопје вечерва  го порази  Сплит,екс европскиот  првак  со 104-87.Во 4-от триумф сезонава,  МЗТ ја надигра поранешна Југопластика со  втора   најголема разлика...

ЛЕБРОН ЏЕЈМС ДЕБИТИРАШЕ ВО ДРЕСОТ НА ЛА ЛЕЈКЕРС

Рано утрово ,најголемата звезда на НБА лигата, Леброн Џејмс го одигра својот прв меч во дресот на Лос Анџелес Лејкерс и тоа против составот на Денвер Нагетс.Лејкерс ја загубија контролната...

АБА 2: МЗТ СКОПЈЕ ГО ПОБЕДИ ХЕЛИОС 92-79

Македонскиот вицешампион имаше успешен старт во регионалната АБА 2 лига.Во СЦ Јане Сандански,МЗТ вечерва  го победи Хелиос со  92-79    .Почетните 10 минути  од новата сезона,домашната екипа  ги одигра во просечен...

Работнички стартува кај Охрид, во Гевгелија дерби на отворањето

Познат е распоредот за новата сезона во македонскиот кошаркарски шамоионат откако денеска беа извлечени двојките. Во првото коло актуелниот првак Работнички ќе игра на гостински терен кај Охрид, исто како...

Македонија стартуваше со триумф над Косово

Македонската кошаркарска репрезентација со гостински триумф ја отвори втората фаза од претквалификациите за пласман на Европското првенство во 2021 година откако во Приштина славеше победа над Косово од 76:73 во...

’’БРОНЗЕНИТЕ’’ ОД САРАЕВО НА ПРИЕМ ВО МКФ

Кадетската селекција на Македонија ги сподели импресиите со раководството на Кошаркарската Федерацијата после ЕП во Сараево каде го освои 3.место и со тоа избори пласман во повисок ранг,А дивизија.Успехот е...

Македонија загуби од Швајцаријa и го освои 18-тото место на ЕП Б-дивизија

Македонската кошаркарска репрезентација до 18 години со пораз од Швајцарија го заврши настапот на Европското првенство Б-дивизија, што се одржува во Скопје. Откако загубивме со минимални 64-65 од Швајцарците, официјално...

Јуниорите врзаа втор триумф, го надиграа Азербејџан

Македонската јуниорска кошаркарска репрезентација (до 18 години) се разигра во финишот од Европското првенство (Б дивизија) што се одржува во Скопје. Во малата сала од СЦ „Јане Сандански“ славеше против...

Израел пресилен за кошаркарските јуниори

Нов неуспех за македонската јуниорска кошаркарска репрезентација која го доживеа третиот пораз во низа на Европското првенство од Б дизивијата (играчи до 18 години) што се одржува во Скопје. Во...