Вардар со пресврт до победа против Пелистер

Во последниот натпревар од 7. коло во кошаркарскиот шампионат на Македонија, Вардар го совлада Пелистер со 65:63. Гостите од Битола во последниот период влегоа со предност од шест поени, но...

Со домашни сили против Шведска и Хрватска

Женската кошаркарска репрезентација ги почна подготовките за последните два натпревари од квалификациите за Европското првенство против селекциите на Шведска и Хрватска.. На првиот тренинг присуствуваа девет од 13-те повикани репрезентативки,...

Гостивар славеше на гостувањето против Блокотехна

Во единствениот натпревар од шестата коло во кошаркарскиот шампионат Гостивар на гостувањето во Гевгелија ја совлада Блокотехна со 84:68. Најзаслужен за триумфот на гостите беше Јозеф Фустингер кој забележа 25...

Голден Стејт поуспешен од Бруклин, продолжува агонијата на Хјустон

Шампионот Голден Стејт на гостувањето против Бруклин славеше со 116:110. Во отсуство на првата ѕвезда во тимот Стеф Кари, кој не настапи поради повреда Кевин Дурент забележа 28 поени и...

Фени Индустри го совлада Охрид, Куманово убедлив во Битола

Денеска се одиграа три натпревари од шестото коло во кошаркарскиот шампионат на Македонија. Куманово на гостувањето во Битола нема поголеми проблеми во мечот против Пелистер и забележа убедлива победа од...

Кари паузира поради повреда

Најдобриот кошаркар на Голден Стејт, Стеф Кари поради повреда на скочниот зглоб на левата нога ќе мора да паузира неколку дена и сигурно ќе го пропушти дуелот против Бруклин. Кари...

Продолжува победничката серија на Торонто и Оклахома

Водечкиот тим во НБА лигата, Торонто на гостувањето против Сакраменто славеше со 114:105 и се зацврсти на првата позиција во Источната конференција. Кавај Леонард мечот го заврши со 25 поени...

МЗТ оствари три од три во „Јане Сандански“, во продолжение го скрши отпорот на Ловќен

МЗТ Скопје го обезбеди третиот триумф во кошаркарската АБА 2 лига. За три од три пред своите гледачи падна и Ловќен кого во драматичен финиш го совлада со 100:90 по...

АБА 2: МЗТ ПОДОБАР ОД СПЛИТ,ПОРАНЕШНИОТ ЕВРОПСКИ ПРВАК

Во последниот  натпревар од 6.коло на АБА 2 лигата,МЗТ Скопје вечерва  го порази  Сплит,екс европскиот  првак  со 104-87.Во 4-от триумф сезонава,  МЗТ ја надигра поранешна Југопластика со  втора   најголема разлика...

ЛЕБРОН ЏЕЈМС ДЕБИТИРАШЕ ВО ДРЕСОТ НА ЛА ЛЕЈКЕРС

Рано утрово ,најголемата звезда на НБА лигата, Леброн Џејмс го одигра својот прв меч во дресот на Лос Анџелес Лејкерс и тоа против составот на Денвер Нагетс.Лејкерс ја загубија контролната...