Вести Македонија Најважни

Приватните превозници од понеделник ќе возат од 5 до 10 наутро

Од понеделник приватните превозници нема да сообраќаат во Скопје, во време од 5 до 10 часот наутро ќе ги превезуваат патниците и потоа ќе се вратат во гаражите,ама нема да протестираат.

Според нив не станува збор само за платите, туку и за останатите трошоци кои ги имаат за возење на градските линии во Скопје.

Затоа од понеделник наутро повторно ќе се исклучат и градот ќе остане без приватни превозници.

Приватните превозници на ваков чекор се одлучија и пред повеќе од една година кога главниот град го оставија без јавен не возејќи неколку месеци а автобусите во знак на револт им беа паркирани по булеварите.

Поради доцнење на плата пред 4 месеци и вработените во ЈСП Скопје два часа ја запреа работата.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(ВИДЕО/ФОТО) Изгаснат пожар во Лисиче. Можел да зафати и куќи

Дејан Дејан

Триесет членови, 24 министерства и седум потпретседатедели – Црна Гора има нова влада

Дејан Дејан

Убиство на гостиварско Дебреше – застрелан помлад жител на селото

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе