Емисии Топ тема

Топ Тема: Кој и како успеа да го компромитира полагањето на државна матура? 04.02.2024

Што се случува кога испитот на зрелоста, ќе се заврши со препишување ? Последиците веројатно се не само правни, а обидот да се изиграат правилата не може и не смее да заврши со ад-хок реакции туку со темелно преиспитување не само на конкретните модалитети за полагање на државната матура, туку многу подлабоко: што е толку гнило во образовниот систем, што никако во тоа искачување на фундаменталните скалила во еден воспитно – образовен процес, за да не може нормалното да се да се воспостави како константа.

Кој и како успеа да го компромитира полагањето на државна матура? Како се заобиколени строгите правила? Кој препишувал, а кој не и со чија помош? Ќе има ли осговорноста име и презиме? Како до систем во кој учрниците ќе бидат субјект, а не објект? Одговорноста има име и презиме, и кај препишувачите и кај тие што го овозможиле тоа.

А претходно споменатите прашања се само обид да се отпочне една поширока дебата за сите аномалии во образовниот систем, оти се чини дека тоа што се случува со државната матура е само нус-продукт.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(ВИДЕО) Дали бродови и книги од Тито ја поскапуваат струјата?- ХоризонТелма Еп.20

Дејан Дејан

Топ Тема интервју со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николовски 19.06.2024

Дејан Дејан

„Топ тема“ (18.06.2024): Укинување на економските директори и спојување на Клинички центар

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе