Вести Најважни Свет

(Видео) Фицо застрелан во градите среде бел ден, напаѓачот уапсен – обид за атентат врз словачкиот премиер

Пред малку медиумите ги обиколи веста за обид за атентат на словачкиот премиер Роберт Фицо. Бил застрелан по состанокот на владата во Хандлова, објави словачката државна новинска агенција ТАСР. Потврда за ова стигна и од заменик-претседателот на словачкиот парламент Џубош Блаха.

Премиерот Фицо по седницата излегол пред Домот на културата и во моменетот кога се поздравувал со луѓето се слушнале истрели. На видеото што се појави на социјалните мрежи се гледа како обезбедувањето го совладува напаѓачот кој пукаше во Фицо, кој, пак, веднаш пренесен во болница.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе