Вести Наука и здравје Свет

Успешно отстранет ХИВ од заразени ќелии – ветувачки наод на научници од универзитетот во Амстердам

Тим на научници од Универзитетот во Амстердам претстави наоди од рана фаза на успешно отстранување на ХИВ вирус од заразени ќелии, користејќи техника на генетички инженеринг ЦРИСПР.

Со таа техника, се сечат „лошите“ делови од ДНК на ниво на молекули. Научниците тежнеат кон целосно чистење на телото од ХИВ, иако нагласуваат дека наодот е само „доказ на концептот“ и уште долго време нема да стане лек, пренесува „Би-Би-Си њуз“.

„Ќе треба уште многу работа за резултатите од овие тестови да се покажат на цело тело за идни терапии“, рече Џејмс Диксон, вонреден професор за технологија на матични ќелии и генетски терапии на Универзитетот во Нотингем.

Креаторите на технологијата ЦРИСПР во 2020 година ја добија Нобеловата награда за хемија. Од нобеловата фондација е истакнато дека таа „има револуционерно влијание врз науката за животот, придонесува за нови терапии за рак, а можеби ќе се оствари и сонот за лекување на наследни болести“.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(Фото) Во Ларце се гласа без проблеми – до 9 часот гласале 100 избирачи од 993 во избирачкиот список

Дејан Дејан

Норвешка е првата европска земја која е подготвена да го уапси Нетанјаху

Дејан Дејан

Норвешка и Ирска денеска ќе признаат независна палестинска држава

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе