Вести Македонија Најважни

Таткото на убиената Вања Ѓорческа пред Апелација тврди дека не познавал никој од осомничените

Вања Ѓорчевска

Таткото на убиената 14 годишна Вања Ѓорчевска, Александар денеска пред Апелациониот суд на јавна седница побара да му се укине мерката притвор. Ѓорчевски е осомничен дека помагал при грабнувањето на неговата ќерка. Тој од декември е во притвор во Шутка.

Ѓорчевски пред судот изјави дека не познава никој од осомничените, вели за Телма неговиот адвокат Владимир Туфегџиќ. Седницата беше јавна, но во последен момент бил известен и Туфегџиќ.

Љупчо Палевски Палчо кој е во екстрадициски притвор во Турција е осомничен дека ја убил Вања и велешанецот Панче Жежовски.  Останатите осомничени Велибор Маневски, Влатко Кешишов и Боре Видевски исто така се во притвор.

Вишата обвинителка Фатиме Фетаи, која го застапува обвинителството во оваа фаза пред судот рече дека треба да се одбие жалбата, бидејќи постои опасност од бегство, можност за влијание врз сведоците, а секако и поради мотивот за кое е сторено кривичното дело, изнуда на пари, односно користољубие.

Ѓорчевски треба и натаму да остане во притвор, бидејќи  степенот на сомневање во него е висок, порача Фетаи пред судот.

Туфегџиќ вели дека Ѓорчевски поминува низ голгота и доживува уште една трагедија.

Туфегџиќ очекува Апелациониот суд брзо да ја донесе одлуката, бидејќи притворот на Ѓорчевски е продолжен до 5 март.

МВР и обвинителството врз основа на  исказите на осомничените, соопштија дека Палевски им кажал дека Ѓорчевски му ги дал информациите за тоа кога Вања ќе го напушти нејзиниот дом и дека ќе биде сама. Ѓорчевски и за време на распитот во обвинителството негирал било каква инволвираност.

Марија Митевска

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Мицотакис: Пријателите во Северна Македонија треба да сфатат дека заврши предизборниот период, време е да станат сериозни

Дејан Дејан

Не пијте вода од водоводот, заматена е – ЦУК со предупредување до кумановци по синоќешните врнежи

Дејан Дејан

Шпанија, Норвешка и Ирска ја признаа Палестина, Израел ги отповика амбасадорите

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе