Вести Македонија Топ вести

„Алијанса за Албанците“ го добива и министерството за информатичко општество и амдинистрација

„Алијанса за Албанците“ го добива и министерството за информатичко општество, дознава Телма. Предлог за нов министер е биде Азир Алиу на местото Адмирим Алити.

Ова веројатно значи дека „Алтернатива“ излегува од владата. За министер за здравство, „Алијанса“ го предлага Фатмир Меџити, за Правда – Кренар Лога. Заменик министер за одбрана ќе биде Тирон Јахјага, а во министерството за земјоделство, Вјолца Бериша.

Ова е исходот од вечерашните разговори меѓу премиер Димитар Ковачевски и лидерот на „Алијанса за Албанците“, Арбен Таравари.

Соња Шукова, Манолева, Јајага – нови членови на Владата

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Во Пакистан експлодира бомба крај пат при што загинаа пет војници

Дејан Дејан

Нормализиран сообраќајот на патот Градско – Велес

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе