Економија Ковид19

Туристичките агенции пред колапс?

Струмичките туристички агенции четири месеци без работа и без приход. Цел туристички сектор е пред  банкрот бидејќи сите аранжмани се откажаа од почетокот на пандемијата.

Во услови кога може да се патува само во Турција, Албанија и Бугарија, агенциите се свртени кон нудење на аранжмани во домашните туристички места. До утре тие ќе можат да се регистираат и за работа со ваучерите за домашен туризам што ги додели владата на граѓаните коишто исполнуваа услови. Струмичани велат дека ваучерите ќе ги користат најверојатно покрај некое езеро.

Домашните туристички места, пак, тријат раце. Дојран очекува продолжена туристичка сезона и многу повисок број на ноќевања за разлика од претходната година и покрај променетите услови поради коронавирусот.

Сузана Мицева

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Ако се зголеми цената на струјата, ќе следи тежок период со нов бран поскапувања, предупредуваат од ССМ

Дејан Дејан

Дизелот поскапува за два денара од полноќ

Дејан Дејан

Поскапува струјата, понудата на ЕСМ е за 5 отсто поскапо да ја продава струјата за домаќинствата

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе