ОЈО: Груевски, Јанакиески и Ристовски ги координирале протестите за упад во Собранието

Улогата на поранешните високи фнкционери на ВМРО ДПМНЕ, Миле Јанакиески и Спиро Ристовски за време на организација за упадот во Собранието на 27 април, била да ги координираат општинските штабови,...

Судот побара од Собранието да му го одземе пратеничкиот имунитет на Вељаноски

Барањето од Кривичниот суд во Скопје за одземање на пратеничкиот имунитет на поранешниот собраниски спикер Трајко Вељановски е испратено до Собранието на Република Северна Македонија. Од Судот за МИА потврдуваат...

Инспекциите нема да може повеќе да се користат како механизам за политички или економски притисок

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски, на денешната прес-конференција го претстави новиот Закон за инспекциски надзор, усвоен на последната владина седница. „Целта е да се воведе нов концепт...

Сензорна соба за децата со пречки во развојот

Четириесет деца со пречки во развојот кои учат во девет паралеки во основното училиште „Ѓорѓи Сугарев“ во Битола добија сензорна соба. Станува збор за еден вид современа рехабилитација, односно простор...

Клуб на млади лекари: Поголемо внимание на подготовката и анализата на моделот за пракса на младите лекари

Клубот на млади лекари соопшти дека од посебна важност е да успее проектот што го најави Министерството за здраство што се однесува на тоа веднаш по дипломирањето, односно добивањето лиценца,...

Грчкото МНР со циркулар ја појаснува правилната примена на Договорот од Преспа

Од 12 февруари официјалната употреба на името на северниот сосед е „Република Северна Македонија“, краткото име „Северна Македонија“, а придавките за државата и органите ќе биде „влада/министер на Република Северна...

Завршни зборови за „27 апирил“

Во Кривичниот суд во Скопје денеска продолжува судењето за случувањата во Собранието на 27 април 2017 година. На минатото рочиште завршни зборови дадоа обвинетите Мунир Пепиќ, Абдуљфета Алими, Игор Дурловски,...

Притвор за Јанакиески и Ристовски

Одреден е притвор за поранешните високи функционери на ВМРО ДПМНЕ, Спиро Ристовски и Миле Јанакиески, дознава Телма од извори од судот. Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кој претходно беше приведен,...

Мицковски: Се апсат луѓе врз изјави на сомнителни лица

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицковски вечерва на прес-конференција по повод приведувањата на тројцата нивни членови изјави дека се вршат апсења врз основа на изјави на сомнителни лица. Мицковски рече дека...

Заврши распитот на Јанакиески и Ристоски, се чека одлука од судот

Во Кривичниот суд во Скопје штотуку заврши распитот на Миле Јанакиески и Спиро Ристоски кои заедно со Трајко Вељаноски доцна попладнево беа приведени под сомнение дека се дел од организаторите...