230 години од основањето на Стејт депарментот

Благодарност за клучната поддршка која САД и ја дале на земјата во остварувањето на стратешки цели за полноправно членство во НАТО и Европската Унија изрази денеска шефот на дипломатијата Никола...

(видео) Јанева со полициска придружба се упати кон Кривичен суд, каде ќе се одлучува за мерката притвор

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева со полициска придружба го напушти нејзиниот дом во Козле и се упати кон Кривичниот суд, каде ќе биде изведена пред судија во претходна постапка, кој...

Мебел изнесен од куќата на Катица Јанева, се очекува таа да биде пренесена во Судот

Полицијата попладнево изнесе мебел од куќата на Катица Јанева, откако таа беше донесена таму по претресот во нејзината канцеларија во Специјалното јавно обвинителство. При претресот во СЈО одземен е и...

Владата порача дека одговорност мора да има за сите инволвирани

Портпаролот на владата на Република Северна Македонија, Муамет Хоџа, денеска оцени дека случајот “Рекет” во кој е обвинета и првата специјална обвинителка, Катица Јанева, потврдува дека пред правдата и законите,...

ВМРО-ДПМНЕ: Која била улогата на Кики и Фрики, на Шеки и Зоки Поки?

ВМРО-ДПМНЕ вели дека приведена е само една алка од синџирот на организиран криминал, нарекувајќи ја Јанева обвинителката на Зоран Заев. Портпаролот на најголемата опозициона партија, Димче Арсовски, оцени дека апсењето...

Јанева преку гаражата изнесена од СЈО и повторно вратена во нејзината куќа со полициска придружба

Уапсената шефица на СЈО, Катица Јанева, предмалку беше изнесена преку гаражата на СЈО, за да не ја снимаат камерите на новинарските екипи и полицијата ја врати во нејзината куќа. Попладнево...

ЈО побара притвор за Катица Јанева – за помошта на Камчев добила мебел во износ од 298 000 денари

Осомничена е дека ја злоупотребила службената положба а за помошта на Орце Камчев добила  награда, мебел во вредност од 298 000 денари, додека претходно осомничените Бојан Јовановски и Зоран Милески...

Обвинителството бара притвор за Јанева

Истрагата за слуајот „Рекет“ се проширува, соопшти јавниот обвинител Љубомир Јовески, кој рече дека ЈО ќе бара од судот да изрече мерка притвор за Катица Јанева.

(видео) Полицијата врши претрес во канцеларијата на Јанева во СЈО, ЈО најави прес во 14 часот- во живо на Телма

Јавното обвинителство во 14 часот ќе одржи прес конференција во врска со предметот во јавноста познат како “Рекет”. На прес конференцијата ќе присуствуваат јавниот обвинител, Љубомир Јовески, првиот заменик на...

Во тек е приведување на Катица Јанева

Голем број полицајци го опколија домот и ја затворија улицата во скопската населба Козел каде живее Катица Јанева. Како што дознава Телма најверојатно во тек е приведување на специјалната обинителка...