Македа со звукот на сирената за победа на Вардар во Кил

Ракометарите на Вардар славеа со 28-29 на гостувањето кај Кил во првиот натпревар од четвртфиналето во Лигата на шампионите. Европскиот првак денешната претстава покажа дека повторно е еден од главните...

АТП МАСТЕРС МОНТЕ КАРЛО: НАДАЛ И НИШИКОРИ ЌЕ ИГРААТ ЗА ТИТУЛА

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал и јапонецот  Кеи Нишикори    ќе играат во финалето на  турнирот од Мастерс серијата што се одржува во Монте Карло.Во првото полуфинале,Надал за 92 минути игра во...

Арсен Венгер го напушта Арсенал на крајот од сезоната

Арсен Венгер, тренерот на англискиот премиерлигаш Арсенал ја напушта функцијата по крајот на сезоната, објави клубот на својата веб-страница. „По внимателно разгледување и разговори  со клубот, чувствувам дека е вистинско...

Хет-трик на Работнички сезонава против Блокотехна

Блокотехна не успеа да стане втората екипа која ќе го земе скалпот на лидерот Работнички. Најтрофејниот македонски клуб ја оствари 26-тата победа на 27-миот натпревар во сезоната откако славеше во...

Голман од Партизан ќе го менува Штербик во Вардар

Веќе од поодамна е јасно дека ракометниот клуб Вардар од следната сезона ќе има сериозно изменет состав. Од сегашниот ростер ќе останат само неколкумина ракометари, а останатите веќе си најдоа...

МЗТ бара помалку странци во клубовите, МКФ веднаш даде „амин“

Ужасните резултати на македонските репрезентации во сите возрасни категории, но и слабите резултати на клупски план во меѓународните купови, се главните причини актуелниот македонски првак МЗТ Скопје да поднесе иницијатива...

ВАРДАР ПОРАЗЕН ОД ШКЕНДИЈА,БЕЗ ПОБЕДНИК НА ПЕЛАГОНИСКОТО ДЕРБИ

На арената Филип Втори во Скопје, Вардар попладнево  го претрпе вториот пораз сезонава на домашен терен. Шкендија славеше со 3-2, се оддалечи на 23 бодови  од Вардарци и математички може...

Дебитантот Ростов Дон противник на ЖРК Вардар во полуфиналето на Ф4

ЖРК Вардар го доби руски Ростов Дон за противник во полуфиналето од Лигата на шампионите на Ф4 турнирот во Будимпешта. Во другото полуфинале ќе се сретнат актуелниот првак Ѓер и...

Тенисерките поразени на стартот од Фед купот во Тунис

Македонската женска тениска репрезентација загуби на стартот од Ерменија со 3:0, во првото коло од А групата во Третата евроафриканска зона во ФЕД купот. Марија Еленова беше поразена од Ана...

Работнички го преслуша МЗТ во последниот период за убедлив триумф

Кошаркарите на Работнички брзо се рехабилитираа од првиот пораз во сезоната на гостувањето кај Куманово минатото коло и тоа со триумф на вечното дерби против МЗТ Скопје. „Центарци“ на натпреварот...