Познати квалитативните групи пред жрепката за СП

Утре во раните утрински часови во Шензен ќе бидат познати групите за првиот дел од кошаркарскиот Мундијал. Пред утрешната жрепка за првата фаза од Светското првенство во кошарка што ќе...

Јокиќ му донесе триумф на Денвер, Торонто подобар од ЛА Лејкерс

Денвер со поените на Никола Јокиќ во последната секунда од натпреварот го совлада Далас, а второпласираниот тим на Истокот, Торонто беше поуспешен од Лос Анџелес Лејкерс. Денвер го совлада Далас...

Победа за загревање пред плејофот: МЗТ убедлив против Спарс

МЗТ Скопје со победа против Спарс Сараево од 93-77 го заврши регуларниот дел од сезоната во АБА2-лигата. Овој дуел беше само увертира на она што следува во плејофот, бидејќи токму...

Продолжува триумфалната серија на Хјустон

Кошаркарите на Хјустон го совладаа Шарлот и ја забележа деветтата последователна победа по која изби на третото место на Западот додека второпласираниот тим во Источната конференција Торонто е поразен на...

Вечното кошаркарско дерби за МЗТ Скопје

Во 143-тото вечно кошаркарско дерби МЗТ Скопје во салата Градски парк го совлада најголемиот ривал Работнички со 74:70 и му се реваншира на противникот за поразот на домашен терен во...

Дербито на Западот за Голден Стејт

Во дуелот на водечките екипи на Западот, Голден Стејт беше поуспешен од Денвер додека Торонто славеше на гостувањето во Њу Орлеанс и се задржа на втората позиција во Источната конференција....

ЛЕБРОН ЏЕЈМС СО 32,311 ПОЕНИ Е 4.СТРЕЛЕЦ ВО НБА ИСТОРИЈАТА

Лејкерс  претрпеа  уште еден пораз на домашен терен од тимот на Денвер,синоќа од  99-115 . 35 неуспехот на „Eзерџиите“  сезонава со кој паднаа на 11 место на Западната конференција, остана...

АБА 2: МЗТ ОД 3.МЕСТО ВО ПЛЕЈ-ОФОТ

Македонскиот вице првак  ќе влезе од 3.позиција  во плеј-офот во АБА 2 Лигата, откако во претпоследното коло од регуларниот дел на сезоната се врати со  пораз  79-91 од Сутјеска.После 21.коло,''Металците''...

МЗТ Скопје ја преслуша Рогашка за пласман во плеј-офот во АБА 2

МЗТ Скопје и официјално се пласираше во плеј-офот во АБА2-лигата, откако вечерва со 84-70 ја совлада словенечка Рогашка во рамки на 20.коло. Ова значи дека нашиот тим е помеѓу најдобрите...

Њујорк по три месеци победи на домашен терен

По серијата од 18 последователни порази, Њујорк во последните три настапи стигна до вториот триумф, а ја забележаа првата победа пред своите навивачи по пауза од скоро три месеци. Њујорк...