Дербито на Истокот за Милвоки, Торонто останува на врвот

Во дуелот на двете најдобро пласирани екипи на Истокот, Милвоки како гостин го совлада Торонто со 104:99 и на лидерот му го нанесе вториот последователен пораз. Јанис Адетокумбо мечот го...

Гркот Загклис нов генерален секретар на ФИБА

Меѓународната кошаркарска федерација денеска соопшти дека Гркот Андреас Загкилис е именуван за нов генерален секретар и тој на функцијата доаѓа на местото на неодамна починатиот Патрик Бауман. Загклис има 38...

Далас ја прекина победничката серија на ЛА Клиперс

Кошаркарите на Далас го совлада Лос Анџелес Клиперс и ја прекинаа победничката серија на лидерот во Западната конференција. Далас славеше со 114:110 и на противникот му го нанесе првиот пораз...

На победа против Косово за потврда на првото место

Македонската кошаркарска репрезентација денеска од 17 часот и 45 минути во Гевгелија против селекцијата на Косово ќе го одигра третиот натпревар во претквалификациите за пласман на Европското првенство. Нашите кошаркари...

Детроит подобар од шампионот, продолжува триумфалната низа на Торонто

Во НБА лигата ноќеска се одиграни се седум натпревари. Детроит го совлада актуелниот шампион Голден Стејт со 111:102 и се задржа на четвртата позиција на Истокот. Блејк Грифин мечот го...

Мекиќ: Со добра игра во одбраната до нова победа

Кошаркарската репрезентација на Македонија ги финишира подготовките за дуелот со Косово што ќе се одигра в недела во Гевгелија со почеток од 17 часот и 45 минути. Со победа во...

Конечно победа на Хјустон, ЛА Лејкерс подобар од Далас

Во НБА лигата одиграни се 11 натпревари. Кошаркарите на Хјустон го совладаа Сан Антонио со 136:195 и ја прекинаа низата од четири последователни порази. Гостите доминираа во текот на првите...

Кошаркарите продолжуваат со тренинзи во Гевгелија

Нашата машка кошаркарска репрезентација замина за Гевгелија каде ќе ги продолжи подготовките за претстојниот натпревар од претквалификациите за пласман на Европското првенство. Селекторот на националниот тим Јорданчо Давитков за неделниот...

Тексашкото дерби за Далас, продолжува победничката серија на Минесота

Во НБА лигата одиграни се 10 натпревари. Во тексашкото дерби Далас со 128:108 го совлада Хјустон и ја забележа третата победа во низа.  Лука Дончиќ мечот го заврши со 20...

КОШАРКАРИТЕ НА ПРВ СОБИР ЗА ДУЕЛОТ СО КОСОВО

Македонската кошаркарска репрезентација почна  со подготовките за дуел со Косово закажан за втори декември што е дел  од претквалификациите за Евробаскетот во 2021-ва..На собирот  присуствуваа 13 репрезентативци од повиканите 15....