Реал Сoсиедад е првиот шпански тим што се враќа на тренинзи

Реал Сосиедад објави дека фудбалерите  ќе се појават  на терен во  вторник, со што ќе бидат  првиот тим во Шпанија кој ќе  врати на тренинзите од избувнувањето на коронавирусот. Клубот...

УЕФА СО НОВ ПЛАН ЗА ЛШ И ЛЕ

Под притисок да се реализираат договорите за ТВ правата кои се еден од главните извори на приходи,Уефа развива нов план.Според Мирор,идејата е прво да се завршат националните првенства. За таа...

ЛЕГЕНДАРНИОТ ДАГЛИШ ПОЗИТИВЕН НА КОВИД 19

За многумина  најдобриот шкотски фудбалер на сите времиња, 69-годишниот Кени Далглиш е инфициран  со коронавирус, но  е во добра состојба  објави  Ливерпул ,клубот во кој славниот напаѓач го  помина поголем...

ИТАЛИЈА: МОЖНО ’’РЕСТАРТИРАЊЕ ’’НА СПОРТОТ НА 4 МАЈ

Италијанскиот министер за спорт, Винченцо Спадафора го постави 4 мај како можен датум за рестартирање на тренинг-активности прекинати со пандемијата на коронавирус.Италијанската  влада  на последната седница го продолжи карантинот до...

Почина Радомир Антиќ

Радомир Антиќ, познатиот фудбалски тренер, почина во Мадрид на 71-годишна возраст по кратко и тешко боледување, објави Атлетико Мадрид.Поранешниот  фудбалер и екс селектор на Србија, беше  само  еден од  двајца...

Во Атлетико на 70% од примањата

Шефот на стручниот штаб на Атлетико  Мадрид, Диего Симеоне и членовите на управниот одбор  ќе дадат свој придонес  во справување со состојбата откако е  претставен  кризниот план на клубот.На стадионот ...

Првиот прогласен фудбалски шампион ќе биде во Белгија, пехарот ќе оди во витрините на Бриж.

Клуб Бриж ќе биде прогласен за шампион на белгиската Јупилер лига, откако сезоната беше прекината поради  пандемијата  на коронавирусот.Одборот на белгиската Про Лига се реши за варијатна да го признае...

УЕФА ги одложи натпреварите на неодреден рок

По денешната видео конференција со генералните секретари на националните фудбалски асоцијации УЕФА објави соопштение во кое ги образложи сите одлуки. Сите натпревари меѓу националните тимови (мажи и жени) кои првично...

ЛШ и ЛЕ продолжуваат најрано во јуни

Иако се уште нема официјално соопштение, медиумите ги пренесуваат одлуките на УЕФА по одржувањето на состанокот со генералните секретари на националните асоцијации. Неофицијално, Лигата на шампионите и Лига Европа нема...

УЕФА ги одложи баражите за ЕП, Македонија – Косово во септември

На денешната видео конференција меѓу претставниците на УЕФА и генералните секретари на националните фудбалски асоцијации донесена е одлука за поместување на бараж натпреварите за пласман на Евро 2021. Полуфиналните натпревари...