Категорија : Свет

Вести Свет

Меѓународниот кривичен суд во одговор до САД за налогот за Нетанјаху: „Нашата работа не е да стекнуваме пријатели“

Дејан Дејан
Никој не смее да врши воени злосторства или злосторства против човештвото“, порача обвинителот на Меѓународниот кривичен суд Карим Кан, неколку дена откако тој побара налог...
Вести Свет Топ вести

Десетици загинати и повредени во израелски напад на бегалски камп во Рафах

Дејан Дејан
Министерството за здравство на Хамас објави дека десетици луѓе, меѓу кои и жени и деца, загинале или се повредени во експлозија во бегалски камп во...
Вести Свет

Дванаесет лица повредени на летот Доха – Даблин – патници сведочат: „Луѓе летаа низ кабината“

Дејан Дејан
Дванаесет лица се повредени кога авион на „Катар ервејс“, кој летал од Доха за Даблин, влетал во силни турбуленции. Аеродромот во Даблин во соопштение соопшти...
Вести Свет

(ФОТО) Илјадници луѓе застанаа во редици по улиците на Тел Авив за да се простат од Ханан Јаблонка

Дејан Дејан
Илјадници луѓе излегоа со израелски знамиња на улиците на Тел Авив за време на погребната поворка на Ханан Јаблонка, чие тело беше извлечено од Газа...
Вести Свет

Борел предупредува на интензивирање на насилството од страна на доселениците на Западниот брег

Дејан Дејан
Министрите на Европската унија и палестинскиот премиер Мохамед Мустафа се собраа во Брисел на министерски состанок на меѓународните партнери за Палестина. На состанокот со кој...
Вести Свет

Норвешка му го предаде документот за признавање на палестинскиот премиер

Дејан Дејан
Норвешка му ги предаде документите на палестинскиот премиер што е последниот чекор кон признавање на палестинската држава, во голема мера симболичен потег што го налути...
Вести Свет Топ вести

(ФОТО) Ракетен напад на Хамас врз Тел Авив, сирените за тревога се огласија за прв пат по неколку месеци

Дејан Дејан
Хамас истрела низа ракети од Газа кои ги активираа сирените за воздушни напади до Тел Авив, за прв пат по неколку месеци, како демонстрација на...
Вести Свет Топ вести

Жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите во Израел на антивладини протести

Дејан Дејан
Се продлабочуваат поделбите меѓу Израелците во однос на политиките на Нетанјаху за неговот справување со војната против Хамас во Газа. Жестоки судири меѓу полицијата и...
Вести Свет

Хутите во Јемен ослободија повеќе од 100 воени заробеници

Дејан Дејан
Бунтовниците Хути во Јемен ослободија повеќе од 100 воени заробеници, соопшти денеска Меѓународниот комитет на Црвениот крст. Затворениците се ослободени рано утринава во Сана, која...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе