Категорија : Свет

Вести Свет Топ вести

Кристофер Хил: Признавање на Косово нема да биде услов за влез на Србија во ЕУ

Дејан Дејан
 Амбасадорот на САД во Белград, Кристофер Хил, изрази уверување дека официјалното признавање на Косово нема да биде услов за влез на Србија во Европската унија...
Вести Свет Топ вести

(видео) Тепачка во италијанскиот парлемент меѓу пратениците од власта и од опозицијата

Дејан Дејан
Физичка пресметка во италијанскиот парламент за време на расправата за поголема регионална автономија. Опозицијата остро се противи на тоа регионите да добијат поголема независност и...
Вести Свет Топ вести

Најмалку петмина пратеници повредени во Буенос Аирес за време на демонстрациите против економските реформи на претседателот на Аргентина

Дејан Дејан
Безбедносните сили употребија солзавец и водени топови синоќа во Буенос Аирес за да ги растераат демонстрантите кои протестираа против економските реформи на аргентинскиот претседател Хавиер...
Вести Наука и здравје Свет

СЗО: Голем број Европејци умираат поради ултра-обработена храна, тутун и алкохол

Дејан Дејан
Според податоците на Светската здравствена организација (СЗО), 2,7 милиони луѓе годишно умираат низ Европа од ултра-обработена храна (UPF), алкохол, тутун и фосилни горива. Експертите велат...
Вести Свет

Северна Кореја е брат по оружје со Русија, рече Ким Џонг-ун во пораката до Владимир Путин по повод националниот празник на Русија.

Дејан Дејан
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун испрати порака до рускиот претседател Владимир Путин во која вели дека неговата земја е „брат по оружје“ со Русија. Пораката на...
Вести Свет

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека Унгарија се согласила да не стави вето на помошта на Алијансата за Украина

Дејан Дејан
Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска изјави дека Унгарија се согласила да не стави вето на помошта на Алијансата за Украина, но владата во...
Вести Свет

Белгиските пратеници кои ги загубија изборите ќе добијат отштета од стотици илјади евра

Дејан Дејан
Досегашните пратеници во Федералниот парламент на Белгија и во парламентите на трите административни региони на државата кои загубија на изборите на 9 јуни и не...
Вести Свет

Во Белград голема акција за апсење осомничени за трговија со луѓе

Дејан Дејан
Во Белград се спроведува голема акција за апсење осомничени за трговија со луѓе, објавија локалните медиуми. Во акцијата се уапсени повеќе лица осомничени поради кривично...
Вести Свет

Зголемен број на тигрести комарци кои предизвикуваат денга треска во 13 европски земји

Дејан Дејан
Бројот на азиски тигрести комарци кои предизвикуваат денга треска е зголемен во 13 земји на ЕУ, вклучувајќи ги Франција, Шпанија и Грција, што доведе до...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе