Категорија : Свет

Вести Свет Топ вести

Обезбедувањето на Трамп било засилено неколку недели пред обидот за атентат

Дејан Дејан
Нивото на заштита на Доналд Трамп било зајакнато пред неколку недели откако американските власти дознале за ирански заговор за негово убиство, објавува Би-Би- Си. Иако...
Вести Свет Топ вести

Трамп и официјално номиниран за републикански кандидат за претседател на САД, Џеј ди Венс за потпретседател

Дејан Дејан
Подигна тупаница, наиде на овации, но и силна мотивираност и енергија од републиканските делегати. Во првото појавување во јавност по неуспешниот обид за атентат викендот...
Вести Свет Топ вести

Дваесет и тригодишна активистка од Австрија е најмладата европратеничка, поранешната градоначалничка на Палермо е најстарата европратеничка

Дејан Дејан
Дваесет и тригодишната Лена Шилинг (Зелени/ЕСА) од Австрија е најмладата европратеничка во новиот Европски парламент, кој денеска почна со работа во Стразбур. Најстарата европратеничка е...
Вести Свет

Вонредни мерки за вработените во Грција за заштита од топлотниот бран

Дејан Дејан
Поради високите температури што се очекува да достигнат до 42 степени Целзиусови, надлежните Министерства воведоа вонредни мерки за заштита на вработените во државниот и приватниот...
Вести Свет

Фицо: Влезот на Украина во НАТО може да доведе до директен конфликт меѓу Алијансата и Русија

Дејан Дејан
Потенцијалниот влез на Украина во Северноатлантската алијанса може да доведе до директен конфликт меѓу Русија и НАТО, изјави словачкиот премиер Роберт Фицо. Ние постојано се...
Вести Свет

Сенаторот од Охајо, Џеј Ди Венс ќе биде кандидатот за потпретседател на Трамп

Дејан Дејан
Поранешниот претседател Доналд Трамп денеска на конвенција на Републиканската партија формално беше назначен за претседателски кандидат од оваа партија. Трамп потоа го објави името на...
Вести Свет

Вонредни мерки за вработените во Грција за заштита од топлотниот бран

Дејан Дејан
Поради високите температури што се очекува да достигнат до 42 степени Целзиусови, надлежните Министерства воведоа вонредни мерки за заштита на вработените во државниот и приватниот...
Вести Свет

Флорида го отфрли кривичното дело против Трамп за незаконско чување доверливи документи

Дејан Дејан
Судот на Флорида денеска го отфрли кривичното дело против поранешниот американски претседател Доналд Трамп во кое беше обвинет за незаконско чување доверливи документи во одморалиштето...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе