Вести Код Македонија

КОД: Фирма со руски капитал со ниска цена на тендер се обидела да „влезе“ во Министерството за одбрана

Фирма со руски капитал и со седиште во Европска Унија се обидела да добие тендер во Министерството за одбрана со кој би имала пристап до информатичкиот систем,, но понудата е отфрлена и е отпочната предистрага, открива министерката Славјанка Петровска во интервју кое ќе биде емитувано вечерва во КОД.

Во интервјуто со Петровска и одговори како фирмата Тхор, чиј сопственик Дрин Ахмети е внук на лидерот на ДУИ Али Ахмети, успеа да добие тендер во одбрана додека за него се водат две предистраги.

КОД открива и средба на актуелен министер во владата со Американскиот контроверзен бизнисмен Ник Мехмети, кој во Далас, Тексас има стриптиз барови.

Ник Назар Мехмети инаку е бизнис партнер на Дрин Ахмети.

Во КОД и за оние фирми кои не ги враќаат парите на Еуростандард банка туку ги затвараат.

КОД е во редовниот термин по Вечерните Вести на Телма во недела.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

(Фото) Во Ларце се гласа без проблеми – до 9 часот гласале 100 избирачи од 993 во избирачкиот список

Дејан Дејан

Норвешка е првата европска земја која е подготвена да го уапси Нетанјаху

Дејан Дејан

Норвешка и Ирска денеска ќе признаат независна палестинска држава

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе