Вести Македонија Топ вести

Таравари објави дека собрал 10.000 потписи за учество на претседателските избори

Арбен Таравари, кандидат за претседател на Македонија на албанските опозициски партии во земјава, ги собра потребните 10.000 потписи за учество во претседателската трка. Тоа го објави попладнево шефот на неговиот изборен штаб, Башким Бакиу кој нагласи дека потписите биле собрани во рок од 24 часа.

Таравари е вториот кандидат за претстојните претседателски избори во Македонија кој собра 10.000 потписи од граѓани. Во тоа вчера успеа и Бујар Османи од ДУИ.

Кон потребните 10.000 потписи за учество во претседателската трка се приближуваат и кандидатите на Движењето За Наша Македонија (ЗНАМ) – Максим Димитриевски и на Левица – Билјана Ванковска-Цветковска. Димитриевски до вчеравечер собрал 8 400 потписи, а за Ванковска заклучно со вчера до 20 часот се потпишале 6 237 граѓани.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Конференција во чест на 85 години од раѓањето на Ѓорѓи Марјановиќ на Правниот факултет во Скопје

Дејан Дејан

Предупредувачки протест на стопанствениците од индустриската зона Визбегово против изградбата на асфалтна база

Дејан Дејан

Палестина и Косово не се ист случај, Шпанија по признавањето на Палестина одговара за непризнавањето на Косово

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе