Вести Македонија Топ вести

Се уште тлее огнот во фабриката во тетовско Фалише- Надлежните да спроведат поригорозни мерки за контрола на фирмите кои работата со леснозапалливи материи, бараат екологистите

Се уште тлее огнот во фабриката во тетовско Фалише, информира комнадирот на тетовската противпожарна бригада Авни Амети, во изјава за Телма.

Изгореа магацин и продавница за бои и лакови, а состојбата со пожарот е се` уште далеку од стабилна.

Првичните проценки се алармантни, проценките се дека во пожарот до сега изгореле над 100 тони хемикалии. Од Еко Герила ги повикаа надлежните да спроведат строги контроли и да проверат дали се почитувани сите безбедносни мерки кои се предвидени за компаниите кои работат со високо запалливи опасни материи. Велат дека ова не е прв пат да избие ваков пожар, а сметаат и дека последиците од ослободените штетни материи во воздухот ќе имаат големо влијание врз здравјето на луѓето.

Центарот за управување со кризи и утринава со апел до граѓаните да не излегуваат без потреба на отворено поради можно штетно влијание врз здравкето на луѓето од согорувањето на големи количини хемикалии во пожарот што изби во фабриката во тетовски Фалише.

Денеска на терен ќе ја испитуваат и состојбата со загадувањето на почвата. Препораки до граѓаните кои живеат во непосредна близина да не излегуваат од дома вчера упатија и од Центарот за јавно здравје.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани соджини

Епидемијата на колера им се заканува на милиони Јеменци

Дејан Дејан

Папата Франциск уште еднаш упати повик за мир на Блискиот Исток и Украина

Дејан Дејан

„Цвета“ бизнисот на криминалните банди со трговијата со оружје во Албанија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе