Вести Македонија Најважни

Воено злосторство- Пендаровски меѓу 11-те претседатели од источна Европа кои заеднички го осудија бруталниот руски напад врз цивили низ цела Украина

Претседателот Стево Пендаровски е еден од 11-те претседатели на држави од источна Еуропа кои го осудија вчерашниот руски брутален напад врз цивилни цели низ цела Украина изведен после нападот на мостот меѓу Крим и Русија. Сметаат дека станува збор за воено злосторство.

-Ние претседателите на Бугарија, Чешка, Естонија, Унгарија, Латвија, Литванија, Црна Гора, Северна Македонија, Полска, Романија и Словачка ги осудуваме масовните бомбардирања на украинските градови кои неодамна ги изврши Русија, а кои според меѓународното право претставуваат воени злосторства, стои во заедничкото соопштение.

Руските напади продолжија и денеска, а има загинато десетици цивили и рането повеќе десетици украинци.На удар е и енергетската мрежа на Украина за да се спречи производство на струја и извоз во земјите на Европската Унија.

Претседателите се дел од групата „Букурешт 9“, а на иницијативата се приклучени и Македонија и Црна Гора.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Како да се спречи одливот на лекари – Нема студент на медицина кој не оди на курс по германски

Ако се зголеми цената на струјата, ќе следи тежок период со нов бран поскапувања, предупредуваат од ССМ

Дејан Дејан

Претседателката Сиљановска Давкова ќе учествува на Самитот за Украина во Швајцарија

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе