ДУИ и ВМРО-ДМПНЕ со илјадници амандмани блокираат четири закони во Собранието

Илјадници доставени амандмани оневозможија во Комисијата за политички систем да се разгледаат измените на Изборниот законик.          ВМРО ДПМНЕ достави  600 амандмани за предлогот за една изборна единица и уште...

Македонскиот јазик е бугарски дијалект, сметаат бугарските академици

Бугарската академија на науките смета дека македонскиот јазик е само дијалект на бугарскиот за што постојат цврсти докази и факти а повелбата за македонскиот јазик која ја усови МАНУ еполна...

Заев: Ќе реагираме на ставот на БАН за негирање на постоењето на македонскиот јазик

Република Северна Македонија ќе реагира на оценката на Бугарската академија на науките (БАН) дека македонскиот јазик е дијалект на бугарскиот јазик, најави денеска премиерот Зоран Заев. – Ќе реагираме поради...

Се намалува прагот на алармирање за загадениот воздух

Согласно новата уредба од 14 декември прагот на алрмирање за загдување со ПМ10 честичките се намалува од 188 милиграми на кубнен метар на 175 милиграми на кубнен метар среднодневна концентрација...

Само осум отсто од момчињата мијат раце по користење тоалет

Државниот санитарен и здравствен инспекторат и Општина Центар денеска ја најавија Кампањата за едукација за правилно миење раце, кој ќе се спроведе во сите основни училишта во оваа општина. Кампањата...

Владата ја утврди листата со 19 предлози за назначување амбасадори

Владата денеска на затворена седница ја утврди листата со 19 предлози за назначување амбасадори на нашата земја на следните дестинации Атина, Белград, Загреб, Тирана, Брисел, Хаг, Москва, НАТО, Совет на...

До крајот на јануари шпанскиот Парламент ќе го ратификува Протоколот за НАТО

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека од неговото шпански колега Педро Санчез добил уверување оти Парламентот на Шпанија до крајот на јануари ќе го ратификува Протоколот за членство на земјава...

Судењето за „Таргет-Тврдина“: Вкрстено се испрашува сведокот Марјан Јанкуловски

Со вкрстено испрашување на сведокот Марјан Јанкуловски, во Кривичниот суд почна рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“. Прашања врз основа на сведочењето поставуваше обвинетата Надица Николиќ, која од Јанкуловски, бараше потврда и...

Пронајдени 30 мигранти во возило во струмичко

Во индустриска зона во с.Василево струмичко, бил лишен од слобода М.О.(41) од с.Зелениково, скопско, кој управувал товарно возило „фиат дукато“, со скопски регистарски ознаки, во кое при контрола од полициски...

За Бугарската академија на науките Македонскиот јазик е бугарски дијалект

Поттикнати од објавувањето на „Повелбата за Македонскиот јазик“ на МАНУ, објавена на 3 декември, бугарската академија одржала вонредна седница на која дошле до едногласен заклучок дека Македонскиот јазик не постои,...