Осумдесет и девет новозаразени со Ковид-19, од кои 35 во Скопје и 27 во Штип

Осумдесет и девет нови случаи на заразени со коронавирусот се регистрирани во изминатите 24 часа, од кои најголемиот број се од Скопје – 35 случаи. Висока бројка на заразени денеска...

Заев: Зекири е заразен на ифтарска вечера кај брат му

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, на денешната прес - коференција рече дена потпретседателот на партијата Мухарен Зекири се заразил на ифтарска вечера кај брат му. Тој кажа дека директорката на...

Дуковски во „Рекет“: Обвинителството не покажа докази за делото за кое се товари Бојан Јовановски

За случајот „Рекет” видовме сè и сешто, но обвинителството не покажа докази за делото за кое се товари обвинетиот Бојан Јовановски, изјави во завршен збор неговиот адвокат Сашко Дуковски. Целата...

Административен работник во ДСЗИ позитивен на Ковид-19

Во Државниот санитарен инспекторат е потврден еден позитивен случај на заболено лице од Ковид-19, соопштија за МИА извори од ДСЗИ, посочувајќи дека станува збор за административен работник. Изворите наведуваат дека...

Заев: 5 јули е денот на изборите

Петти јули е денот на изборите, изјави денеска лидерот на СДСМ Зоран Заев, според кого, до тогаш партиите имаат 35 дена да се подготват. Изборите би се одржале 22 дена...

Османи: Денеска бројката е уште повознемирувачка

„Денеска бројката е уште повознемирувачка“, напиша утрово на својот фејсбук профил виецпремиерот Бујар Османи откако вчера во земјава беа регистрирани 62 позитивни на Ковид-19. Османи притоа напиша дека можноста да...

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на коронавирус

Директорката за УЈП, Сања Лукаревска, е позитивна на Ковид-19 објави таа утрово на фејсбук. Лукаревска напиша дека по раобтните средбни кои ги имале со Мухамед Зекири, потпретседателот на СДСМ, кој...

Продолжува ослободувањето од работа на хронично болните и родители со деца до 10 години

Хронично болните лица, родителите на дете до 10-годишна возраст или активно четврто одделение, бремените жени, самохраните родители, родителите на деца со попреченост кои користат дневен центар, лицата кои одат на...

И Царовска и Муареми ставени во изолација по средба со Мухамед Зекири

Се зголемува бројот на функцинери на СДСМ и на државни функцинери кои одат во самоизолација откако изминатите денови имале средба со потпретседателот на партијата и пратеник, Мухамед Заекири. Во смаоизолација...

И Манчевски и Забрчанец во изолација по средбата со Зекири

Поради средба со Мухамед Зекири, во самоизолација оди и министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски. „На средбата беа применувани здравствените протоколи, но сепак препораките на здравствените експерти се...