ИНИЕСТА ЗАМИНУВА ОД БАРСЕЛОНА ПО КРАЈОТ НА СЕЗОНАТА

Андрес Иниеста по долги 22 години објави дека си заминува од Барселона. Еден од најдобрите  фудбалери во средниот ред,денеска на прес-конференција,емотивно  ја соопшти својата одлука и им се заблагодари на...

НБА ПЛЕЈ-ОФ: МИЛВОКИ ИЗБОРИ МАЈСТОРКА СО БОСТОН

Кошаркарите на Милвоки обезбедија 3-3 со Бостон во првиот круг од плеј-офот на Источната конференција.Бакси славеа со 97-86.Централна фигура на теренот кај Милвоки беше Јанис Адетокумбо со 31 поен и...

ТЦР ЕВРОПА: ДАВИДОВСКИ 15-ТИ,СТЕФАНОВСКИ 16-ТИ ВО ЗАНДВОРТ

Македонските автомобилисти ја завршија   втората трка во Зандворт  или вкупно 4-та од сезона во ТЦР Европа но не освоија бодови.Дебитантот во Европа,Виктор Давидовски  финишираше на  15 место,Игор Стефановски заврши на...

ТЦР СЕРИЈА:СТЕФАНОВСКИ 7,ДАВИДОВСКИ 16 НА ПОЛ РИКАР

Македонските автомобилисти денеска има премиера  во Европската ТЦР серија.На првата трка во Ле Кастеле,Игор Стефановски кој од ЕТЦЦ купот се пресели во ТЦР ,заврши на 7.место со автомобилот Хјундаи И...

БИТОЛА ДОМАЌИН НА Ф4 ОД КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА

Битола и оваа сезона ќе биде ракометен центар во завршницата од  домашниот Куп.На 18 и 19 мај во салата Младост,битолските екипи Пелистер и Еурофарм Работник ќе ја имаат поддршката од...

НАДАЛ СЕ ВРАТИ НА ВРВОТ ОД АТП ЛИСТАТА

Шпанскиот тенисер Рафаел  Надал   се врати на врвот од АТП листата,откако  вчера го освои турнирот во Рим и со 8770 бодови го престигна швајцарецот Роже Федедер.Во првите пет месеци од...

МЕСИ ПО РЕКОРДЕН ПЕТТИ ПАТ ЈА ОСВОИ ’’ЗЛАТНАТА КОПАЧКА’’

Аргентинецот  Лионел Меси е првиот фудбалер во Европа кој по петти пат ја освои  „Златната копачка“.Звездата на Барселона постигна 34 голови на 36 средби во Шпанскиот шампионат и со 68...

РАБОТНИЧКИ ВОДИ СО 1-0 ПРОТИВ МЗТ СКОПЈЕ ВО ПЛЕЈ-ОФ ФИНАЛЕТО

Работнички  со победа од  86-77 против МЗТ ја отвори финалната серија во битка за домашниот шампионски  трон.Најуспешниот  македонски  кошаркарски тим  имаше одлична завршна четвртина против клубот кој доминира изминативе шест...

НБА ПЛЕЈ-ОФ: ГОЛДЕН СТЕЈТ ГО ПОРАЗИ ХЈУСТОН СО 41 ПОЕН РАЗЛИКА

Актуелниот НБА шампион брзо ја врати предноста во финалната серија на Западната конфернција за водство од 2-1 над  предизвикувачот Хјустон.Првиот меч од серијата што се играше во Оукленд,Вориорси го добија...

Хјустон во полуфинале, Леброн Џејмс со тројка во последната секунда го реши мечот со Индијана

Хјустон им се приклучи на Голден Стејт и Њу Орлеанс во полуфиналето на Западот во НБА плеј офот. Најдобриот тим во основиот дел од сезоната на домашен терен ја елиминира...