Шведска ја доби скадинавската драма со Данска и закажа финале со Шпанија

Шведска по пауза од 16 години обезбеди финале и ќе има можност во недела (20:30, пренос ТВ Телма) да се бори за петиот златен медал на Европското првенство во Хрватска....

Шпанија прв финалист, светскиот првак ќе игра за бронза

Шпанија е прв финалист на Европското ракометно првенство во Хрватска. Во првото полуфинале ја совлада Франција со 27:23 на мечот што се одигра во „арена Загреб“. „Црвената фурија“ го резервираше...

Хрватска го освои 5. место ЕП, во неизвесна завршница ја совлада Чешка

Домаќинот Хрватска го освои само петото место на 13. Европско првенство иако го посакуваше златниот медал што им недостасуваше во колекцијата. Во натпреварот за пласман славеше со 28:27 против Чешка...

Франција – Шпанија и Данска – Шведска се полуфиналните двојки на ЕП

Франција и Шведска од Групата 1, а Данска и Шпанија од Групата 2 се четирите репрезентации кои се пласираа во полуфиналето на 13. Европско првенство што се одржува Хрватска, по...

Талески: Треба да ја научиме лекцијата, ракомет се игра две полувремиња

Македонската ракометна репрезентација со пораз од Данска (20:31) го заврши настапот на Европското првенство во Хрватска. Само во првиот дел избраниците селекторот Раул Гонзалес беа рамноправен противник со олимпискиот шампион....

Велковски: Лазаров е незаменлив, ќе се обидам да му се приближам

Мартин Велковски доби шанса да ги искаже своите кваитети на Европското првенство во Хрватска. По повредата на Кире Лазаров, 20-годишното десно крило на Металург одигра два добри меча, но изјави...

Македонија загуби и од Данска, ќе го освои 11. место на ЕП

Македонија го загуби третиот меч во Главната фаза и ќе заврши на 11. место на финалното рангирање на Европското ракометно првенство што се одржува во Хрватска. Во Вараждин беше совладана...

Словенија и Чешка ги поделија бодовите, Белорусија ја надигра Србија

Словенија и Чешка одиграа нерешено 26:26, во првиот меч од третото последно коло во Главната фаза од Групата 2 на Европското ракометно првенство во Хрватска, по вчерашните триумфи над Шпанија...

Гонзалес: Нашата шанса ја загубивме денеска, утре ќе биде тешко

Селекторот Раул Гонзалес очекувано беше разочаран по поразот на Македонија од Чешка, особено што нашите ракометари водеа до самиот финиш. Противникот за прв пат поведе во последните неколку минути од...

Миркуловски: Ни недостигаше карактер за да победиме

Филип Миркуловски го пропушти дуелот со Шпанија, но вечерва против Чешка ги одигра речиси сите 60 минути и беше еден од најдобрите на теренот. Тој смета дека недостигот на карактер...