Победа на Македонија над фаворизираната Словенија

Македонската ракометна репрезентација имаше победнички старт на ЕП во Хрватска и тоа над носителот на бронзен медал од последниот Светски шампионат. Во првото коло од групата Ц, Македонија со 25-24...

Групите А и Б го отвараат второто коло на Европското првенство

Вториот ден од европското ракометно првенство помина без поголеми изненадувања, шампионот Германија со 32:19 ја декласираше Црна Гора, Шпанците со 32:15 премногу лесно ја совладаа Чешка, додека Данска, малку потешко...

Вујовиќ ја честиташе победата но ги оспори судиите

Селекторот на словенската ракометна репрезентација Веселин Вујовиќ и ја честиташе победата на Македонија над неговата селекција. Според Вујовиќ победата на македонските ракометари е заслужна но се пожали на квалитетот на...

Митревски: Сите сме заслужни за победата

Вториот голман на македонската ракометна репрезентација Никола Митревски кој со 9-те одбрани беше еден од најзаслужните играчи на теренот против репрезентацијата на Словенија. Повеќето од одбраните на Митревски беа на...

Ракометната репрезентација со триумф го започна настапот на ЕП

Македонската ракометна репрезентација со триумф над Словенија (25:24) ги почна настапите на Европското првенство што се одржува во Хрватска. Капитенот на Македонија, Кире Лазаров победата над Словенија ја посвети на...

Почнува ракометното ЕП – Македонија желна за успех

Селекторот на македонската ракометна селекција, Раул Гонзалез се реши денес наместо планирани два, да одржи само еден тренинг во пресрет на утрешниот меч од Ц групата против Словенија. Утринскиот тренинг...

Барселона го прегази Реал на 175. „Ел Класико“

Барселона го доби „Ел Класико“ во Мадрид со убедлив триумф над Реал од 3:0 во 16 коло од шпанската Ла Лига. На Сантијаго Бернабе 175 меч беше решен во второто...

МЗТ Скопје одново не издржа во финишот, ФМП замина со двата бода

МЗТ Скопје го доживеа 11 пораз во кошаркарската АБА лига. Синоќа во Спортскиот центар Јане Сандански загуби од ФМП со 72:65 во 13 коло од Регионалното натпреварување. Иако беше во...

РИСТОВСКИ И ГЕОРГИЕВСКИ СЕ ПРИКЛУЧИЈА КОН РЕПРЕЗЕНТАЦИЈАТА

Македонската машка  ракометна селекција се доближува до бројката од 21 играч  кои селекторот Раул Гонзалес ги повика во тимот за  подготовките  пред   ЕП во Хрватска.Гарсија Парондо,помошникот на Гонзалес веќе неколку...

Пандев ги носи Интер и Џенова на младински турнир во Струмица

Академија Пандев во 2018 година ќе организира еден од најспектакуларните турнири за младински категории на овие простори. Турнирот ќе го носи името „Пандев куп“ и во 2018 година ќе го...