Меси трагичар: Аргентина само до реми со Исланд (ВИДЕО)

Фаворизираната Аргентина имаше кошмарен старт на Светското првенство во Русија, откако одигра само 1-1 со Исланд во рамки на групата Д. „Гаучосите“ доминираа, имаа и шанси, а трагичар на натпреварот...

Франција со помош на видео-технологијата ја победи Австралија (ВИДЕО)

Еден од најголемите фаворити за освојување на Светското првенство, Фрација стартуваше со победа против Австралија од 2-1 во рамки на првото коло од Групата Ц. „Триколорите“ малку потешко од очекуваното...

ПОБЕДНИЧКИ СТАРТ НА УРУГВАЈ И ИРАН

Селекција на Уругвај имаше победнички старт на СП во Русија,откако  со 1-0 го совлада  составот на Египет.   Бројни шанси за јужно американската репрезентација пропуштија ѕвездите Суарез и Кавани кои...

Русија стартуваше со триумф на отворањето на мундијалот против Саудиска Арабија

Русија и Саудиска Арабија ја добија честа да го отворат 21 Светското фудбалско првенство чиј домаќин во наредните 32 дена ќе биде Русија. На стадионот „Лужники“ во Москва пред 80...

САД, Канада и Мексико ќе бидат домаќини на СП 2026

САД, Канада и Мексико ќе бидат домаќини на Светското фудбалско првенство во 2026 година. Земјите членки на ФИФА денеска гласаа за идниот домаќин на Мундијалот и одлучија тоа да биде...

Лопетеги доби отказ, Иеро е нов селектор на Шпанија

Шпанската фудбалска федерација му врачи отказ на селекторот Хулен Лопетеги на само еден ден до почетокот на Светското првенство во Русија. Челниците на шпанскиот фудбал се решија на ваков потег,...

Лопетеги нов тренер на Реал, кормилото го превзема по мундијалот во Русија

Актуелниот селектор на Шпанија, Хулен Лопетеги ќе го пополни испразнетото тренерско место во Реал Мадрид по завршувањето на Светското фудбалско првенство кое ќе стартува за два дена во Русија. Кралскиот...

Македонија со најдобар ФИФА-ранкинг уште од 2010 година

Македонската фудбалска репрезентација направи скок од шест места на најновата ФИФА ранг-листа и моментално се наоѓа на 71-то место. Националниот тим напредуваше и покрај фактот што изминатиот период не одигра...

Ѕвезда од Премиерлигата не влезе во конечниот список на Јоаким Лев

Еден од најдобрите играчи во Премиерлигата, Лирој Сане пак не се најде на конечниот список на германската фудбалска репрезентација. Крилото на Манчестер сити блескаше изминатата сезона во англискиот шампионат и...

Салах се најде на списокот на Египет за СП во Русија

Мохамед Салах се најде на конечниот список на Египет за Светското првенство во Русија. Најдобриот фудбалер на оваа репрезентација е во трка со времето да се рехабилитира од повредата на...