Категорија : Вести

Вести Македонија Топ вести

Mерките и активностите на надлежните државни институции не се доволно ефикасни и ефективни за вклучување на жените од руралните средини на пазарот на труд

Дејан Дејан
Mерките и активностите на надлежните државни институции не се доволно ефикасни и ефективни за вклучување на жените од руралните средини на пазарот на труд и...
Вести Македонија

Башким Бесими е нов заменик претседател на Советот на јавните обвинители, истрагата за неговиот претходник Мемети и врховнот судија Георгиев е на крај

Дејан Дејан
Обвинителството бара суспендираниот врховен судија Наке Георгиев трет месец да остане во Шутка. Кривичниот суд треба да се произнесе најдоцна утре дали ќе му го...
Вести Економија Топ вести

Новата Влада скрои рекорден буџет, планира да потроши речиси 5, 9 милијарди евра, ќе скокне и јавниот долг

Дејан Дејан
Јавниот долг ќе расте, дефицитот се продлабочува. Се зголемуваат и приходите и расходите. Новата Влада ја прекрои државната каса. Планира да собере нешто над 5...
Вести Македонија Топ вести

Јавните служби и установи, УЈП и извршителите, најголема главоболка за граѓаните

Дејан Дејан
2802 претставки од граѓани се поднесени до Народниот правобранител. Најмногу од нив-1100 се за повреди на правата од страна на јавните служби и установи. 721...
Вести Македонија Топ вести

Со дигитализирани и поврзани институции има поефикасна борба против корупцијата и подобри услуги кон граѓаните

Дејан Дејан
Електронски документи наместо старите папки со хартија.  Дигиталната инфраструктура и поврзувањето не се само предуслов за управување со јавните ресурси и финансии туку и клучен...
Вести Македонија Топ вести

Пожарот над  Битола е под контрола, но се уште има неколку активни жаришта

Дејан Дејан
Пожарот над  Битола е под контрола, но се уште има неколку активни жаришта, а на терен се  екипи кои будно ја следат состојбата, информираат од...
Вести Македонија Топ вести

Тендерџијата Чифлигароски во бегство, неговите директори добија по две години затвор

Сашо Чавдаров
Директорите во фирмите на Стојан Чифлигароски, кои добиваа милионски тендери од РЕК Битола во изминатите години, добија по две години затвор, откако признаа вина во...
Вести Македонија

Со ребалансот ВМРО-ДПМНЕ не предвидува зголемување на минималната плата, велат од СДСМ

Дејан Дејан
„Првично она што се гледа е дека ВМРО-ДПМНЕ не предвидува зголемување на минималната плата, нема мерки и политики за зголемување на платите по сектори а...
Вести Македонија Најважни

Затворен е граничниот премин Богородица

Дејан Дејан
Шумски пожар избувна во близина на граничниот премин Богородица од грчка страна, преминот е затворен, превентивно и привремено, најверојатно поради чадот. Во гаснењето на пожарот...
Вести Македонија

Ер тракторите почнаа да го гаснат пожарот на Серта

Дејан Дејан
Ер тракторите почнаа интензивно да го гаснат пожарот на Серта во штипскиот дел. Воздушната поддршка која се бараше од пожарникарите и општината од денеска и...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе